AÇIK KAVRUM VS KOYU KAVRUM

Kahve konusunda yeniyseniz, sizin için hangi kahvenin en iyi lezzete sahip olduğunu bulmaya çalışmak biraz zor olabilir. Kahvenin kendisi, süt köpüğünüzdeki latte sanatına kadar dünyanın her yerinden birçok kişinin değer verdiği bir sanat biçimidir .

Bununla birlikte, ağaçtan kahve koparmaktan fincanınızdan yudumlamaya kadar birçok adım vardır. Bu işlemin en önemli kısımlarından biri kahvenin kavrulmasıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı kızartma seviyesi olmasına rağmen, en yaygın iki tanesi açık ve koyu renkte kızartmalardır.

Peki “açık” ve “koyu” kavrulmuş kahve tam olarak ne anlama geliyor? Aralarındaki farklar nelerdir? Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

KAHVE KAVURMAK NE İŞE YARAR?

Açıkçası, kahve çekirdeklerini ağaçtan koparıp içemezsiniz. Bu nedenle kavurma işe yarar. Bazıları tarafından çok az bilinen kahve çekirdekleri aslında çekirdek değildir – Coffea bitkisinin tohumlarıdır . Bu tohumlar, genellikle iki çekirdeği barındıran küçük, kiraz benzeri bir meyve olan kahve kirazları olarak adlandırılan şeyin içinde bulunur. Kiraz toplandıktan sonra iç tohumlarını çıkarmak için işlenir .

Bu başarıyla yapıldıktan sonra kavurma işlemi başlayabilir. Kahve kavurma, çeşitli farklı tat ve aromalarla birlikte çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. İşte bu kadar çok sayıda açık ve koyu kavrulmuş kahve yapılır.

Nihayetinde, kavurma işlemi kahveyi pişirmek, çekirdeklerdeki tüm nemi dışarı atmak ve iç aroma notalarının koaksiyel olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Kavurma işlemi kahveye “kahve” tadı veren şeydir ve yudumladığınız her fincanda önemli bir rol oynar.

LİGHT ROAST ( AÇIK KAVRUM ) NEDİR?

Hafif kavrulmuş kahve, kısa süre pişirilmemiş açık kahverengi renkli çekirdeklerden oluşur. Bu çekirdekler genellikle daha düşük sıcaklıklarda , genellikle 356-401 derece F arasında kavrulur. Kavurma sırasında, patlamış mısırın sesine benzer şekilde, belirli bir sıcaklığa ulaştıklarında genellikle bir çatlama sesi çıkarırlar. Hafif kavurma genellikle ” ilk çatlaktan ” sonra çıkarılır. Kahve argosuna aşina değilseniz, hafif kavrulmuş kahveye hafif şehir, yarım şehir ve tarçınlı kavurma da denir.

DARK ROAST ( KOYU KAVRUM ) NEDİR?

Yelpazenin diğer ucunda, koyu kavrulmuş çekirdekler koyu kahverengidir, neredeyse siyahtır ve genellikle 464-482 derece F civarında daha yüksek sıcaklıklarda daha uzun süre pişirilir. Kızartmalar 482 derecenin üzerine çıkarsa, tadı yakıp mahvedecekler.

Sonuç olarak, genellikle ikinci çatlak civarında çıkarılırlar. Koyu kavrulmuş kahve , hafif kavrulmuş kahveden daha yağlıdır çünkü kahve çekirdekleri ne kadar uzun süre kavrulursa, çekirdeklerin içindeki yağlar yüzeye o kadar fazla çekilebilir. Bazı koyu rosto örnekleri arasında Fransız rostoları, İtalyan rostoları ve espresso bulunur .

VE… ORTA MI?

Orta boy kavurma tam da beklediğiniz şeydir: hafif kavrulmuş kahve ile koyu kavrulmuş kahve arasında orta bir nokta. Pek çok kahve sever bundan hoşlanır çünkü mükemmel bir asitlik, lezzet vb. Dengesi sağlar. Daha hafif kızartmaların parlaklığı ve asitliği hayranı değilseniz, ancak aynı zamanda koyu kavurma hayranı değilseniz, o zaman bir orta aradığınız arasında güzel.

LİGHT ROAST VS DARK ROAST: THE NİTTY CESUR

Şimdi özü bildiğimize göre, onu daha da ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. Bu iki rosto arasında birkaç temel fark vardır ve bunları bilmek, hangisinin damak tadınıza en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

GÖVDE VE KARMAŞIKLIK

Kahvenin en önemli özelliklerinden biri olan “vücut” kahvenin fiziksel özelliklerini ifade eder. Bu fiziksel özellikler, dokuyu (sulu, kumlu, ipeksi), ağırlığını ve genel ağız hissini içerir. Hafif kavurmalar söz konusu olduğunda, genellikle daha parlak renktedir ve vücutta daha açık renktedir. Bunun başlıca nedeni, çekirdeklerdeki şekerlerin karamelize olmasına yetecek kadar kavrulmamış olmasıdır.

Öte yandan, daha koyu kızartmalar tam tersidir. Renkleri daha derindir ve cesur, sağlam bir tada sahiptirler. Çoğu kahve hayranı, koyu kavrulmuş kahvenin tadını çıkarır çünkü daha derin, daha kalın gövde yudumlamayı daha lezzetli hale getirebilir. Ayrıca, daha yüksek sıcaklıklarda daha uzun süre kavrulduklarından, daha koyu kavrulmuş kavurmalar, çekirdekteki karamelize şekerler nedeniyle daha fazla gövdeye sahip olur. 

LEZZET

Kahve ne kadar uzun süre kavrulursa, çekirdeklerdeki şeker o kadar çok karamelize olur ve birçok insanın keyif aldığı kahve aromasını oluşturur. Daha hafif kavurmalar uzun süre yüksek sıcaklıklarda pişirilmediğinden, orijinal kahve çekirdeği aromasının çoğunu korurlar.

Sonuç olarak, daha hafif kavurmalar, kahvenin kendisinin kalitesinin yanı sıra, kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği farklı kökenlerin en büyük yansımasıdır. Bu, kahvenin kalitesini ölçmek için daha hafif kavurmaları birçok kavurucunun tercihi haline getirir. Nerede lezzet ilgilidir, bunlar meyveli tang ve narenciye, tatlılık notları ve lezzet bile çiçek notaları sahip kadar uzanan çok daha karmaşıktır.

Daha koyu kavrulmuş kavurmalar için, tatlar genellikle daha dumanlı, çikolatalı ve hafif kavrulmuş kahve çekirdeğinden biraz daha acı bir tada sahip olma eğilimindedir. Koyu kavrulmuş çekirdeklerden elde edilen ince yağ tabakası, kahvenin yüzeyinde de yaygın olabilir. Daha uzun, daha yoğun kavurma süresine ek olarak, çekirdeklerden elde edilen eşsiz lezzetlerin çoğu, kavurma tadı onları maskeleyerek kaybolma eğilimindedir.

ASİTLİK

Kahvenizde çok fazla yumruk seviyorsanız, daha hafif kavurmalar size daha uygun olabilir. Genellikle asitliği daha yüksektir, çünkü daha kısa kavurma süreleri çekirdeklerdeki bileşiklerin kolayca parçalanmasına izin vermez. Bu nedenle hafif kavrulmuş kahve damak tadı için lezzetli olabilir ancak hassas bir mideniz varsa ortalığı kasıp kavurabilir.

Öte yandan, daha koyu rostoların asitliği çok daha düşüktür ve bu da onları çok çeşitli insanların tüketmesini kolaylaştırır. Bilim adamları, kahve kavurma işleminin vücutta mide asidi üretimini azaltmaya yardımcı olabilecek bir bileşik oluşturduğunu ortaya koyan araştırmalar yapıyorlar . Basitçe söylemek gerekirse: Kızartma ne kadar koyu olursa karın o kadar kolay olur.

KAFEİN İÇERİĞİ

Kahvenin kavurma işlemi de kafein miktarını belirleyebilir . Spektrumun daha hafif ucunda, daha hafif kavurmalar, daha kısa kavurma süresi nedeniyle daha yüksek kafein içeriğine sahip olma eğilimindedir. Kafein Kahvenin her yudum ile size küçük bir kıvılcım veren biraz bozulmadan kalır.

Ve tabii ki, daha koyu kavrulmuş kavurmalar tam tersi olma eğilimindedir. Daha uzun kavurma süresinden dolayı, çekirdeklerin içinde orijinal olarak bulunan kafein miktarı, çoğunlukla koyu kavurma işlemi tamamlandığında pişirilmiştir. Böylece tat daha dumanlı ve derinleştiğinde, sindirim sisteminizi rahatsız etme konusunda daha az risk alırsınız.

EVDE KAVURMA

Çok daha uzun bir süreç olsa da evinizin rahatlığında kahveyi kavurmanız mümkün ! Daha hafif bir kavurma elde etmek daha kolay olabilir, çünkü bu kadar zaman gerektirmez veya koyu rostolar kadar yüksek sıcaklık gerektirmez, ancak herhangi bir kazara yanmayı önlemek için çekirdekleri yakından izlediğiniz sürece koyu bir kavurma da elde edilebilir. Herhangi bir yanmış fasulye, içilmesi eğlenceli olmayacak iğrenç bir lezzet yaratacaktır.

SONUÇ OLARAK

İşte karşınızda: açık kavurma ve koyu rosto hakkında bilmeniz gereken her şey ! İster hafif kavrulmuş kahveyi ister koyu kavrulmuş kahveyi seviyor olun, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kahve seçeneği var! Böylece, farklı kavurmalar ve farklı fasulye karışımları denerken, hangi kavurmaların sizin için daha iyi sonuç verdiğini daha iyi gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın