AVUSTRALYA KAHVESİ: KÜLTÜREL BİR TAKINTI VE KAFEİN RİTÜELİ

Uzakta güney yarım küredeki kıta, kahve tutkusuyla ünlüdür. Kafein ritüeli, Avustralya kültürüne o kadar yerleşmiştir ki, her konuşma “Bir kahve ister misin?” İle başlar. İyi bir arkadaş, meslektaş veya randevu olması fark etmez.

Avustralya’da yüksek standartları ile tanınan 20.000 kafe ile iyi bir kahve bulmak zor değil. Tüm Manhattan adasının, tek başına Canberra’dan daha az fakat gerçekten iyi kahve yerlerine sahip olduğuna inanılıyor . Ve Canberra bu kıtanın kahve başkenti bile değil.

Avustralya kahvesini bu kadar benzersiz yapan nedir? Avustralya’da kahve, ABD’den nasıl farklıdır? Ve en popüler kahve seçimi nedir?

Size bu kafein bağımlısının rüyası hakkında her şeyi anlatacağız .

KAHVE TAKINTISININ DOĞUŞU

Avustralya’da kahve tarihinin başlangıcı , İkinci Dünya Savaşı’nın ardından İtalyan göçmenlerin kendileriyle birlikte Avustralya’ya kahve makinesi getirmeye başlamasıyla başladı .

Gaggia en espresso makinesi o basıncı kullanarak ve bir yaratma daha yumuşak ve daha güçlü içeceğin demlenmesi başladığından beri dünyada kahve endüstrisinde devrim kalın bir krema üstüne. Sonuç olarak Avustralyalılar kahve içmiyorlardı, espresso içiyorlardı . Başından beri!

Bu nedenle buradaki kahve kültürü, kolaylıktan çok kaliteye dayanıyor ve Avustralya’daki tüm kafeler 1950’lerin başlarında espresso yapıyordu .

Yeni açılan kahve dükkanları Avustralyalı bohemleri cezbetti ve şehir içi gençleştirme, soylulaştırma ve Avustralya’daki yüksek yaşam standardı ile birlikte kahve endüstrisi patlamaya başladı . 2000’lere gelindiğinde, bağımsız olarak sahip olunan çok sayıda kahve dükkanı rekabetçi bir sahne geliştirdi. Dünyanın geri kalanından çok daha ileride.

AVUSTRALYALILAR KAHVELERİNİ NASIL İÇİYOR?

Avustralya kahvesi, ABD’de tipik olarak tüketilen damlama tarzı filtre kahvenin aksine espresso tarzındadır . Her içeceği sipariş etmek için ayrı ayrı hazırlarlar ve müşterilerin de tadını çıkarmak için bir dakika ayırmalarını beklerler.

Avustralya kahvesi daha küçük boyutlarda, daha yüksek fiyatlarda gelir ve Amerikan kahvesinden çok daha güçlüdür.

Amerikalılar Frappés veya Macchiatos gibi şekerli abartılı kahve içeceklerini severken , Avustralyalılar bunu basit tutuyor ve uzun siyah veya düz beyaz gibi kahveleri tercih ediyor . Latte ve düz beyaz, Avustralya’daki en popüler kahve seçenekleridir .

Orijinal Avustralya kahvesi içeceği, düz beyaz, yıllardır moda olmuştur. Ve Avustralyalılar düz beyazlarındaki köpüklü süt konusunda çok titiz olsalar da, ortalama bir Amerikalı , bir latte veya kapuçinodan ne kadar farklı olduğunu söyleyebilir mi? Muhtemelen değil.

AVUSTRALYA KAHVE KÜLTÜRÜ

Avustralya’da her gün satılan 1,3 milyon kahve ile, gıda endüstrisi yılda yaklaşık 1,26 milyar fincan demliyor ve toplam kahve satışları 3 milyar dolardan fazla .

Onu özel kılan miktar değil kalitesi ve kahve kültürüdür . Avustralya’nın dünyadaki en iyi kahveye sahip olduğuna inanılıyor . Ve Starbucks gibi büyük kahve devlerinin operasyonlarını küçültmek zorunda kaldıkları tek ülke , çünkü Avustralyalılar berbat, hatta ortalama kahve almayacaklar.

Burada kahve, sadece kafeininizi vurmanın bir yolu değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir . Günlük rutininizin bir parçasıdır ve en sevdiğiniz kafeye yürümek için yeterince önemlidir.

AVUSTRALYA STARBUCKS BAŞARISIZLIĞI

Yüksek Avustralya kahve standartları, Avustralya’da kök salmaya çalışan en büyük kahve zinciri olan Starbucks’ı bile etkiledi . Orada ancak herhangi Starbucks bu kıtada olduğunu ve şirketin ilk yedi yıl içinde kayıplara 105 milyon $ hit kaldıktan sonra kendi konumları yakın birçok zorunda kaldı.

2008’de, düşük performans gösteren lokasyonlarının% 70’inden fazlası kapandı ve tüm ülkede yalnızca 23 Starbucks mağazası kaldı. Avustralyalılar flat white larını almak için kendi bağımsız kafelerine gitmeyi tercih ediyorlar.

EN KALİTELİ ÖZEL KAHVE

Starbucks başarısızlığı, Avustralyalıların ortalamanın altında kahve içmeyi reddettiğini gösteriyor . Düz beyazlar ve espressolar içmeye alışkın olan Starbucks kahvesi , Avustralyalıların damak zevklerine uymuyordu. Tüm lokasyonlarında günde 4 milyon kahve içeceği satan bir kahve devinin başarısızlığı , Avustralya kahve kültürünün güçlü bir ifadesidir. Ve Starbucks’a verdikleri mesaj açık: “İlgilenmiyorum.”

Avustralya kahve tarihinin İtalyan kahvesi kadar eski olmadığına dair bir tartışma olsa da, aradaki fark, İtalyan tadı oldukça sabit kalırken, Down Under’ın gelişip gelişmesidir. Özel kahve hareketi ve üçüncü dalga kahvenin vurguladığı her şeye odaklanıyor ve çiftçiden baristaya kahve yapma sürecinin her adımına önem veriyor .

MELBOURNE: DÜNYANIN KAHVE BAŞKENTİ Mİ?

Ve Melbourne Avustralya’nın en büyük kahve merkezidir ve genellikle dünyanın kahve başkenti olarak etiketlenir. Özel kahve kültürü doğrultusunda, en iyi kahve çekirdeklerini tedarik etmeye , kavurmaya ve demlemeye odaklanırlar . Farklı kahve türlerini keşfetmek, çeşitli tek kökenlere sahip olmak ve farklı karışımlar, sıcaklıklar ve kavurmalarla deneyler yapmak , Melbourne kahvesi sadece iyi bir düz beyaz veya espresso yapmakla ilgili değildir.

Bu Melbourne etiketinin birçok başka nedeni var. Dünyanın en iyi baristalarının evi ve latte sanatı tüm dünyada giderek yaygınlaşırken, bir barista latte sanatı yapma konusunda yetenekli değilse, Melbourne’da bir ay dayanamayacağı söyleniyor .

Melbournialıların% 63’ünün günlük yemeklerini içmek için bir kafeye gittiği göz önüne alındığında, kafe kültürü tüm havanın büyük bir parçası. Ve kafelerin% 95’i bağımsız olarak sahiplenildiğinden , onları bireysel ve yaratıcı kılmak için çok fazla alan var. Ve Melbourne’da en iyi kahveyi bulmak bir yarıştan daha fazlası.

Melbourne’daki çok çeşitli kafeler en orijinal dekorlara sahiptir. Bir depoda, eski vitrinde, postmodern apartman bloklarında, istasyon alt geçitlerinde ve hatta nakliye konteynerlerinde bir kahve dükkanının kurulması alışılmadık bir durum değildir. Ne kadar orijinal olursa o kadar iyi!

Bir cevap yazın