ÇAY VE KAHVE: HANGİSİNDE DAHA FAZLA KAFEİN VAR?

Kafein terimi genellikle kahve ile eşanlamlı olarak algılanır. Ancak diyetinizdeki diğer bazı kafein kaynakları , tüketimine daha fazla katkıda bulunuyor olabilir.

Bunlara enerji içecekleri, alkolsüz içecekler, çikolata ve çeşitli çay türleri dahildir. Nüfusun% 80’inin günlük olarak kafeinli içecek içtiği tahmin edilmektedir İster siyah çay ister latte olsun, ikisi de kafein içerir.

Nasıl karşılaştırırlar? Ve biri diğerinden daha mı iyi?

Mümkün olduğunca sınırlandırmaya çalışmanız gereken ‘kötü adam’ kafein mi yoksa bu sadece popüler bir efsane mi?

Korkmayın, bu makale tüm bu soruları cevaplayacak.

KAHVE DE VE ÇAY DA NE KADAR KAFEİN VAR?

Kahve çekirdeklerindeki kafein içeriğine karşı çay yapraklarına bakıldığında, birincisi daha fazlasını içerir. Ancak genellikle daha fazla kafein içeren kahvedir.

Bunun nedeni, bu içeceklerin her ikisinde de bulunan kafeinin hazırlanmasına ve demlenme süresine bağlı olmasıdır. Bir fincan kahve için en az 10 gr kahve öğütülmesine kıyasla fincan başına 5 gr’dan daha az çay yaprağı kullanma eğiliminde olduğumuzdan, bir fincan kahve bir fincan çaydan daha konsantredir.

Ayrıca kahvenin tipik olarak çaydan daha yüksek bir sıcaklıkta demlenmesi (yaklaşık 195F-205F), kafein seviyelerinin daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Sıcak çay

KAHVE VE KAFEİN

Demleme süresi ve hazırlık yöntemi ne göre bir fincanda ne kadar kafein olduğu değişmektedir . Bu yüzden farklı kahve içeceklerinde bulunan kafein seviyeleri farklıdır .

Ortalama olarak 8 oz fincan demlenmiş kahve 85 miligram kafein içerirken, bir espresso tek atış başına yaklaşık 60 mg içerir. Çoğu kafede, çift atış standart bir servis olarak kabul edilir. Bu, latte veya cappuccino gibi içeceklerin genellikle fincan başına 120 g kafein içerdiği anlamına gelir.

Hazır kahvede yaklaşık 60 mg kafein bulunur ve kafeinsiz bir kahve tercih etseniz bile, 2 mg civarında bulunur sadece düşük miktarlarda olsa bile yine de biraz kafein içerir.

Çarpıcı bir şekilde, buzlu bir kahveden farklı olan soğuk demleme , oda sıcaklığında hazırlandığı ve 8-12 saat civarında demlendirildiği için, fincan başına 150-230 miligram ile sonuçlanabilir!

Artık Pazartesi sendromunu nasıl atlatacağınıza dair bir fikriniz vardır sanırım.

HER ÇAY (KAFEİN İÇERİĞİ OLARAK) EŞİT YARATILMAMIŞ

Siyah, beyaz ve yeşil çayların tamamı aynı bitkinin yapraklarından gelse de, hasat zamanı ve oksidasyonu onları ayırır. Kafein miktarını etkileyen demleme süresi de öyle.

Siyah çay, kaynar su ile demlenir ve en uzun süre demlenirken, aynı zamanda tek bir espressoya benzer şekilde fincan başına 45-60 mg civarında en yüksek miktarda kafein içerir.

Buna karşılık, bir fincan yeşil çay, fincan başına yaklaşık 20-45 mg ve bir fincan beyaz çay yaklaşık 6-60 mg sağlar. Bunlar, daha düşük sıcaklıkta su kullanılarak yalnızca 3 dakikaya kadar daha kısa bir süre için demlenir.

Yüksek kafeinli çayın bazı örnekleri, 1 gram porsiyon başına 35mg kafein içeren matcha çayı içerir. Başka bir örnek, Güney Amerika’da geleneksel olarak tüketilen ve fincan başına 85 mg’a kadar kafein paketleyebilen Yerba Mate’dir. Bu gerçekten de bir fincan demlenmiş kahveye benzer .

Aksine, en düşük miktarda kafein içeren çay içmek istiyorsanız, temelde kafeinsiz olan nane, papatya veya rooibos gibi bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Kafein seviyelerini düşürmenin bir başka yolu da beyaz veya yeşil çayın demleme süresini kısaltmaktır.

Kahve ve Çay

HANGİSİ SİZİN İÇİN DAHA İYİ?

Kahve mi yoksa çay mı seçeceğinizi düşünürken, kafein büyük ölçüde kullandığınız kahve ve çayın türüne bağlıdır.

Kafein miktarı endişenizse, siyah çay bir fincan demlenmiş kahveden daha mantıklı bir seçenek gibi görünse de, aslında size benzer miktarlar verir.

Genel olarak, sağlıklı bir yetişkinseniz, günde 400 mg kafeini aşmamanız önerilir . Bu da birkaç fincan kahve ve çaya eşittir.

Aşırı miktarda kafein, anksiyete, huzursuzluk ve rahatsız uyku ile ilişkilidir.

Miktarı kafein hassasiyetinize ve vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğine göre ayarlamalısınız. Bazı insanlar kafeinin yarattığı etkileri saatlerce hissedebilirken, diğerleri için etkiler hızla kaybolur.

Hamile kadınlar, çocuklar, kalp rahatsızlığı olanlar veya migrene yatkın olanlar gibi kafein alımını sınırlaması gereken kişiler grubundaysanız, daha az kafein içeren bir fincan çaya bağlı kalmalı veya kafeinsiz versiyonları tercih etmelisiniz.

Alkolsüz içeceklerin, enerji içeceklerinin ve belirli yiyecek türlerinin önemli miktarlarda ilave şekerle birlikte kafein de içerebileceğini unutmayalım . Bu nedenle, doğal olarak şekersiz olan hem kahve hem de çay, ölçülü olarak tüketilirse sağlıklı içeceklerdir.

KAFEİNİN FAYDALARI

Kafein çok fazla kötü şöhrete sahip olsa da, bir dizi sağlık yararına da sahiptir. Atletik performansı artırabilir, ruh halinizi yükseltebilir ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Doğal olarak, “kahve” takımını destekliyoruz. Bu nedenle, kafeinin bahsedilen faydalarının yanı sıra, kahve aynı zamanda Vitamin B2, B5, antioksidanlar gibi besinleri de içerir ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olduğu söylenir.

Ek olarak, bu Harvard araştırması , günde 4 fincan kahve içen kadınların depresyona girme olasılığının% 20 daha az olduğu kanıtlandı .

İşte böyle, bilim tarafından kanıtlanmış, kahve sizi mutlu ediyor.

Kahve

SONUÇ OLARAK

Bir fincan kahve veya çayın içerdiği kafein miktarı, içeceğin türüne ve hazırlama yöntemine göre önemli ölçüde değişecektir. Bir fincan kahve tipik olarak 60 mg kafein içerir, ancak bazı içecekler 230 mg’a kadar içerebilir.

Çayın kafein içeriği çayın türüne, su sıcaklığına ve demleme süresine göre değişir. Yeşil ve beyaz çaylar, siyah çay veya yüksek kafeinli yerba mate veya yeşil matchadan daha düşük seviyeler içerir.

Kafeine duyarlıysanız, hamile iseniz veya kalp rahatsızlığınız varsa tüketilen miktarı sınırlamalısınız. Bu durumda, bitki çayları veya kafeinsiz kahve dikkate alınması gereken iyi seçeneklerdir.

Sağlıkla ve kafeinle kalın ….

Bir cevap yazın