CHEMEX VS POUR OVER: DEMLEME EKİPMAMANI SAVAŞLARI

İçinizdeki kahve uzmanları için bitmeyen akıllara durgunluk veren soru Chemex mi Pour Over  mu ? Ama sormam uygun mu? Demek istediğim, bir kahve uzmanısın, unuttun mu? Bu kararları zaten vermiş olman gerekiyordu. Neyse ki senin için kimseye söylemeyeceğim, bunun yerine bu kararı vermen için sana yardım edeceğim.Açıklama: Chemex'e karşı Pour Over

POUR OVER NEDİR?

Pour Over, kahve demlemek için kullanılan hem bir yöntem hem de bir tür araçtır. Sıcak suyun yavaş ve hassas bir şekilde kahve telvesi üzerine dairesel hareketlerle dökülmesini içerir. Su aletin huni şeklinden aşağıya damlar ve kağıdın içinden süzülerek alttaki bir kaba aktarılır.

Kahve meraklıları bu yöntemi takdir etme eğilimindedir çünkü demleme işlemi üzerinde tam kontrole izin verir. Süreç biraz sıkıcı olabilir ve gereken hassasiyette ustalaşmak biraz pratik gerektirir.

Yine de sonuçlar kesinlikle buna değer. Bu içecek, “yavaş ve istikrarlı olan yarışı kazanır” ın mükemmel bir örneğidir. Daha uzun demleme süreci mükemmel aroma ekstraksiyonu sağlar ve kağıt filtre temiz, lezzetli bir fincan oluşturur.

POUR OVER

TÜM ŞEKİLLER VE BOYUTLAR

Buradaki farklılıkların özüne atlamadan önce, hadi sırayla ne oldukları hakkında konuşalım. Chemex, oldukça benzersiz bir şekil sunan özel bir demleme ekipmanıdır.

Şekil, ne kadar demleyebileceğinizi ve potansiyel depolama seçeneklerinizi etkiler. Ancak bu seçim aslında ne tür kahve hazırladığınızı etkilemez.

Bu nedenle, çoğunlukla Chemex’i diğer ekipmanlardan ayıran şeyin ne olduğuna bakıyoruz. Chemex ile karşılaştırılacak tek bir “Üzerine Dökme” olmadığını unutmayın.

CHEMEX: YALNIZCA KİMYAGERLER İÇİN Mİ?

Devam etmek ve sorunuzu cevaplamak için, bu aracın görünüşüne rağmen bir kimyager olmanıza gerek yok. Sadece hafif ve pürüzsüz kahveyi sevmelisiniz . Bu kadar basit. 

Chemex kahve makinesi ilk olarak 1941’de Massachusetts’te üretildi ve üzerine dökülen cam kahve makinesinin ilk manuel stili oldu. Kum saati şeklindeki beherin huni boynu, kalın kağıt filtrelerin herhangi bir güçlük çekmeden yerine kaymasını sağlar. 

Chemex ayrıca demleme için kendi tescilli, kalın kağıt filtrelerini satmaktadır. Bu filtreler, diğer kağıt filtreler gibi, temiz bir fincan demleme sağlamak için tasarlanmıştır. Metal filtrelerin aksine, bazı kahve yağlarını ve filtrelenmemiş kahvede bulunan bir molekül olan mevcut kafestolün daha fazlasını çıkarır. Daha kalın kağıt, bu etkiyi abartarak, çok hafif gövdeli, toz içermeyen temiz bir fincan oluşturur.

DİĞER POPÜLER DÖKME ARAÇLARI

Daha iyi bir karşılaştırma temeline sahip olmanız için, “standart” dökme stiline popüler seçeneklerden birkaçını ekledik. Bu aletlerin her biri bir fincan veya sürahinin üzerine yerleştirilebilir ve Chemex’e benzer şekilde kahve demlenebilir.İlk olarak, Chemex tasarımına en çok benzeyen koni şekli var. Bu kategorideki iki popüler seçenek, spiral nervürlü Hario V60 ve çiçek yaprağı nervürlü Sanyo Sangyo’dur. Genel şekil aynıdır ancak içerideki nervürler farklıdır. İç gövde doygunluğu ve ekstraksiyonu iyileştirdiği varsayılarak suyun biraz farklı akmasına rehberlik eder. 

Öte yandan dikdörtgen veya V şeklinde dökme var. Bunlar, uçları yuvarlatılmış hafif açılmış kitaplara benziyor. Melitta dökme, bu kategorideki en popülerlerden biridir ve düz, dikey nervürlere sahiptir.

Bu üç seçenek seramiktir, ancak çok sayıda metal seçeneği de vardır. Bununla birlikte, Chemex, tamamen camdan yapılmış değerli birkaç seçenekten biridir. Bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor …

CHEMEX VS DİĞER DÖKME SEÇENEKLERİ

Evet, bu iki yöntem taze demlenmiş bir fincan kahveyi nasıl yapacağınız konusunda hemen hemen aynı olsa da , şişelerin genel tadı, zamanı ve yapısında birkaç önemli fark vardır. 

CHEMEX:

  • Yalnızca camdan yapılmıştır, çok sağlamdır, ancak daha az taşınabilir olmasını sağlar 
  • Daha kalın filtreler, demleme başına yaklaşık 5-6 dakika sürerek hızı yavaşlatır 
  • Parti başına 3-10 bardak arasında herhangi bir sayıda demlenebilir 
  • Demlenmiş kahvenin tadı daha temizdir ve lezzet profilleri daha karmaşıktır
  • Suyu yönlendirmek için nervür yok

ÜSTÜNE DÖKMEK: 

  • Plastik, cam, paslanmaz çelik veya seramikten yapılabilir / taşınabilir 
  • Tipik olarak 3-5 dakikada kahve demlenir 
  • Demleme başına yaklaşık 1-2 bardak yapılır
  • Pürüzsüz ve hafif tadları ortaya çıkarır
  • Nervürlere göre akış hızı değişkenlik gösterir

SİZİN İÇİN EN İYİ SEÇİM

Hangi dökme yöntemi ve aracının sizin için en iyisi olduğuna dair verdiğiniz karar, kahve ve demleme tercihlerinize bağlıdır. Mutfağınızın ötesinde taşınabilirlik umrunda değil mi? Tüm ekip için bir araya gelebilme fikri gibi mi? Chemex’i seçin. 

Yoksa yolda yanınıza alabileceğiniz kahve ekipmanı mı tercih edersiniz? 

1-2 fincanlık mükemmel bir kahve ekipmanını mı tercih ediyorsunuz? Her yudumda dilinizde ki yumuşak ve hafif lezzetin tadını çıkarın? Pour Over’ı seçin. 

İkisini de seviyorsun ve hala karar veremiyor musun? 

Kolay, birini ev için, birini hareket halindeyken seçin. Sorun çözüldü. Bu araçlar aslında oldukça uygun fiyatlıdır. Yani kararsız hissediyor olsanız bile, Pahalıya mal olmayacaktır. 

Keyifli İçimler!    

Bir cevap yazın