ENDONEZYA KAHVESİ: KARANLIK VE YOĞUN TARAFA HOŞ GELDİNİZ

Endonezya, Güneydoğu Asya’da bir takımadadır ve Okyanusya bölgesinde genişleyen bir dizi adadan oluşur. Binlerce adayla dünyanın en büyük takımadası olan bu inanılmaz ülkenin ilgi çekici bir tarihi var.

Onların kahve endüstrisi şimdi 400 hakkında yıllardır oynayan olmuştur ve ülke kendisi tarihinin kadar büyüleyici gelmiştir.

Bu yazıda Endonezya’daki kahve endüstrisinin kısa bir tarihini, kahveleri etrafındaki mevcut kültürü, Endonezya kahve üretimini, ortak lezzet profillerini ve denenecek belirli kahvelerden bahsedeceğiz.

KISA TARİHÇE VE MEVCUT DURUM

Endonezya’nın kahve yolculuğu, Hollandalıların 17. yüzyılın ikinci yarısında Endonezya’yı sömürgeleştirmesiyle başladı . Arabica kahve fabrikasını yanlarında getirdiler ve Java adasından başlayarak kahve tarlaları inşa etmeye başladılar.

Hollanda Doğu Hint Adaları (şimdi Endonezya ülkesi olarak bilinir) altyapısını geliştirmeye devam ederken, kahve endüstrisi de geliştirdi. Altyapının bu büyümesi sonuç olarak adaları hiç olmadığı kadar bağlantılı hale getirdi ve kahve üretimi adalara yayıldı.

Bu heyecan verici ilerlemeden yaklaşık bir asır sonra, 1800’lerin sonlarında, Coffee Rust olarak bilinen bir hastalık , çoğu kahve plantasyonundaki Arabica kahve bitkisini çıkardı. Endonezya kahve endüstrisini yeniden inşa etme umuduyla Hollandalılar, Robusta kahve türlerini hastalığa karşı olduğu varsayılan direnç nedeniyle Endonezya’ya getirdi .

Bugün Endonezya, aileye ait çiftlikler ve tarlalar tarafından yönetilen hızlı bir kahve endüstrisine sahip olmaya devam ediyor. Arabica kahve türlerinin son zamanlarda geri gelmesine ve şimdi özel kahve sahnesinde yaygın olmasına rağmen, kullandıkları çekirdeklerin çoğu hala Robusta türlerinden geliyor.

Endonezya’nın Java ve Sumatra kahveleri dünya çapında tanınmaktadır ve diğer birçok harika kahve bu ülkeden gelmekte ve bugün dünyada dolaşmaktadır.

ENDONEZYA KAHVE ÜRETİMİ

Dünyadaki çoğu kahve doğal, yıkanmış veya ıslak bir işlem kullanılarak işlenir . Endonezya’nın kahve üretimi ise Giling Basah adlı bir sürece dayanıyor . Terim, “ıslak kabuk işleme” veya “ıslak öğütme” anlamına gelir.

Giling Basah işlemi, kahve kirazlarının kurutulmadan önce hamurunun çıkarıldığı ve yıkandığı yıkanmış işlemle ve ayrıca toplandıktan sonra kurutuldukları doğal işlemle benzerlik gösterir .

Bu Endonezya uygulaması, çekirdekler toplandıktan sonra birkaç gün kurumaya bırakıldığı için doğal bir süreç olarak başlar. Birkaç gün sonra, kirazlar hafifçe kurutulur, ancak içlerinde hala% 30-50 nem tutar ve daha sonra, kirazları özütleyen ve yıkayan kabuk açma makinesine gönderilir. Çekirdekler daha sonra birkaç gün daha teraslarda kurumaya bırakılır.

Giling Basah, ürettiği kahvelerde belirli özellikleri teşvik eder. Vişneler zamanla kurumaya bırakılırken posası bozulmamış, kalan kahve çekirdeklerinde sulu, meyvemsi, topraksı ve baharatlı tatlar artmıştır.

BÜYÜME KOŞULLARI VE ZORLUKLAR

Endonezya çok nemli bir ülke. Bu nem, kahve çekirdeklerindeki nem miktarına katkıda bulunduğu için kahve üretim sürecini etkiler .

Giling Basah süreci, esasen çiftçilerin çekirdeklerinin karşılığını en kısa sürede alabilmeleri için kahve üretim sürecini hızlandırmakta ve aynı zamanda bu kadar nemli bir iklimde kahve çekirdeklerini kurutmak için en verimli sistemi sağlamaktadır.

Çiftçiler kirazları kurutmak için doğal bir süreç kullanırlarsa, sürekli yüksek nem nedeniyle tercih edilenden daha uzun zaman alırdı. Endonezyalı kahve çiftçileri için ıslak kabuklama en pratik seçenektir.

BÜYÜYEN BÖLGELER

Kısa açıklamalarla Endonezya’nın kahve üreten en popüler adalarından sadece birkaçı.

Endonezya da kahve yetiştirilen bölgeler

SUMATRA

Sumatra, Endonezya’daki en uzak kuzeybatı adasıdır. Bu, hasat mevsiminin Kasım’dan Mart’a kadar diğer kahve üreten adalara göre daha erken olmasına neden oluyor. Endonezya’daki Robusta kahve üretiminin büyük bir yüzdesini oluşturan Sumatra, birkaç farklı yetiştirme bölgesi ve Endonezya kahvesi çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Sumatra’dan bir kahve duyduğunuzda , sık sık Mandheling kahvesini veya bölgesini duyarsınız . İsim, Endonezya’daki bir etnik grubun adından geliyor. Dünyadaki en dolgun kahvelerden biri olarak bilinir ve pürüzsüz ve şuruplu olarak tanımlanabilir.

Diğer iki ana Sumatra çeşidi Gayo ve Lintong’dur. Gayo çeşidi, güçlü ve yoğun bir tada sahip yoğun bir fasulyedir. Lintong çeşidi, aynı zamanda temiz ve gevrek bir tada sahip hoş bir tam lezzet kombinasyonu üretir .

JAVA

Java adası, Endonezya takımadalarının en güneybatı köşesinde yer alır ve Endonezya’nın en eski kahve üreticisidir . Herkesin muhtemelen daha önce Java kahve çekirdeklerini denediği gerçeğine dönüşen çok fazla geçmişi var.

Java kahveleri için hasat mevsimi haziran-ekim arasıdır ve bitkilerin yetiştirildiği yüksek yaylalarla ilgilidir.

Yıkıcı kahve pası 19. yüzyılın ikinci yarısında Java’ya çarptığında, çiftçiler mahsullerini daha yüksek bir yere taşımak zorunda kaldı. Bu hareket şaşırtıcı bir şekilde daha kaliteli kahve yarattı .

Mocha Java kahvesini daha önce duymuş olabilirsiniz . Dünyanın ilk kahve harmanlarından biri olan Mocha Java, Yemen’den Java kahvesi ve “Mokha” kahvesinin karıştırılmasıyla elde edildi. Bu karışım, ticaret gemileri her ülkeden bir ülkeye geçtiğinde yaratıldı ve sonunda ikisinin harmanlanmasıyla sonuçlandı.

Java kahvelerinde bulacağınız tipik tat notaları, şuruplu, dolgun ve yumuşak asitli olmaları bakımından karmaşık Sumatra kahvelerine benzerlik gösterir . Ancak Java, Sumatra kahvelerinden daha temiz ve tatlı olma eğilimindedir.

SULAWESİ

Endonezya’nın kuzey-orta bölgesinde bulunan Sulawesi adası, kahve fabrikasının sonraki alıcılarından biriydi . Sulawesi kahve çeşidi, ” Toraja kahvesi ” olarak da bilinir . Toraja kahvesi için hasat sezonu genellikle mayıs-kasım arasıdır ve Endonezya’da en çok büyüyen kahvelerden bazılarına sahiptir.

Sulawesi kahveleri , diğer Endonezya kahvelerinden biraz daha basit ve hafif olma eğilimindedir. Lezzet profili genellikle Endonezya kahvelerinin çoğunda bulduğunuzla aynı şuruplu tadı ve düşük asitliği içerir, ancak pek de topraksı olma eğilimindedir . Toraja kahvesi genellikle temiz bir tada sahip olarak tanımlanır ve sıcak, baharatlı, lezzetli ve bitter çikolata notalarına sahiptir.

ENDONEZYA KAHVESİ LEZZET PROFİLİ

Bu makaledeki önceki açıklamalardan edindiğiniz gibi, Endonezya kahveleri dolgun olma eğilimindedir, ağızda şuruplu bir his verir, yoğun ve asitliği düşüktür .

Daha önce Endonezya’da kahve yetiştiren birkaç bölgeden bahsetmiştik ve bu bölgelerden gelen ürünler arasında farklılıklar olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla, Endonezya kahvelerinin genel özellikleriyle birlikte, her bölgenin kendine özgü bir tadı vardır .

Endonezya kahvesinin koyu kavrulmuş kahve kadar iyi olduğunu duyabilirsiniz . Daha önce belirtildiği gibi, çekirdekler genellikle oldukça yoğundur .

Bu onları daha uzun kavurma için iyi adaylar yapar (ne kadar uzun kavururlarsa çekirdekler o kadar koyu olur) çünkü esasen kaybedecek çok yoğunluğa sahiptirler, bu yüzden daha uzun süre kavrulurlar. Bir koyu kızartma Endonezya kahve onun ortaya çıkaran cesur bitter çikolata, sıcak tatlar, baharatlar ve metanet vurgulayan özelliklerini.

DENEMEYE DEĞER KAHVE

Günlük kahve alışkanlığınız için hangi paket lezzetli çekirdeklerden satın alacağınızı seçmek zor bir karar olabilir. Pek çok farklı harika özelliğe sahip pek çok seçenek var.

Seçeneklerinizi daraltmak mümkün, eğer Endonezya kahve çekirdeklerini denemeye karar verdiyseniz bu ürünlerimize bir göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın