Filtre Kahve Ve Espresso İçin Kavurma

Bir kahve kavurma profili seçerken dikkat etmeniz gereken çok şey var. Hafif, orta veya koyu bir kızartma mı hedefliyorsunuz? Kahve nasıl işlendi ve bu kavurma eğriniz için ne anlama geliyor?

Demleme yönteminin de rolü vardır. Kahvenin espresso yapmak için mi yoksa filtre kahve için mi kullanılacağına bağlı olarak muhtemelen farklı kavurma seçimleri yapacaksınız. Peki filtre kahve ve espresso için neden ve nasıl farklı şekilde kavuruyoruz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

NEDEN FİLTRE VE ESPRESSO İÇİN AYRI KAVRUM TİPİ VARDIR?

Espresso ve filtre kahve temelde farklı demleme yöntemleridir. Espresso hazırlarken, sıcak, basınçlı suyu kompakt bir kahve paketinden geçirmeye zorlarız. Ekstraksiyon için son derece kısa bir süre vardır , bu nedenle kahvenin içindeki bileşiklerin hızlı bir şekilde ekstrakte edilmesini sağlamak için ince öğütülmüş kahve ve çok sıcak su kullanıyoruz.

Filtre kahvede, ekstraksiyon için daha uzun bir süre vardır, bu nedenle espresso ve sıcaklığı daha düşük olan suya göre daha kaba öğütme kullanmaktayız . Demleme işleminde, daha büyük bir su hacminin, bileşikleri kuvvet yerine kendi tutarlı zaman ve basıncında emmesine izin verilir. Sonuç, aynı çekirdeklerle yapılan bir espressodan daha düşük asitli ve daha az gövdeli kahvedir.

Espresso ile Filtre arasında daha fazla bilgi edinin : Fark Nedir?

Koyu kavrulmuş kahve, hafif kavrulmuşlara göre daha gözeneklidir. Bu, orta ve koyu kavurmaların daha çözünür olduğu, daha çabuk özütlendiği ve hafif kavurmadan farklı demleme yöntemlerine daha uygun olabileceği anlamına gelir.

Elbette, bunu telafi etmek için öğütme boyutu gibi değişkenleri ayarlayabiliriz, ancak genel kural, hafif bir kavurmanın, filtre kahve gibi daha yavaş bir ekstraksiyon yöntemiyle ve espresso gibi hızlı bir yöntemle daha koyu bir kavurma ile en iyi sonucu vermesidir. Bunun nedeni çözünürlükteki farklılıklardır. Ancak bu her zaman bu kadar basit değildir.

Austin, Texas’taki Greater Goods Coffee Roasters’ın Kurucu Ortağı Trey Cobb, “Koyu filtre kahve, hafif espresso veya tam tersi olabilir” diyor . “Bazı durumlarda, aynı son sıcaklıkta filtre veya espresso için en iyi performansı gösteren aynı kahveyi kavururuz, ancak kavurma profili büyük ölçüde farklıdır. Kahvenin nasıl demleneceğini bilerek buna göre işlem uygulanıyor. “

Brian Webb, Kona, Hawaii’deki Pacific Coffee Research’te bir kavurma ve SCA Eğitmeni . “Genellikle filtre demleme ve espresso için rostolara çok farklı şekillerde yaklaşıyorum. Bir filtre demlemesinde çiçek notaları ve ışıltılı asitlik sunan hızlı, hafif bir profil, espresso makinesinde tatsız bir şekilde ekşi ve acı olabilir ”. 

Bu fark, farklı ekstraksiyon oranlarından kaynaklanacaktır. Önce meyveli ve asidik notalar çıkarılır, ardından tatlılık ve ardından acılık gelir. Yani bir kahvenin tatlı bileşiklerin çıkarılması için yeterli fırsatı yoksa, ekşi tadı alacaktır.

FARKLI DEMLEME YÖNTEMLERİ İÇİN NASIL KIZARTILIR

Espresso ile hafif kavrulmuş yiyeceklerin az ekstrakte edilme ve ekşi tatma riski vardır. Çekirdeklerinin çok çözünür olmasını sağlamak için pek çok insan espresso için daha koyu kavrulur. Ancak çekirdeklerin koyu kavrulmadan daha çözünür hale gelmesini sağlayan kavurma teknikleri vardır.

Brian, “Acemi kavurucular arasında karşılaştığım en yaygın yanılgı, dengeli espressonun daha koyu bir kavurma gerektirdiğidir” diyor. Bu her zaman doğru değildir. Espresso için neredeyse her zaman filtreye kıyasla daha yavaş kızartırım, ancak neredeyse hiç koyulaşmaz. “

Lukasz Jura , Polonya’nın Krakow kentinde yeşil ve kavrulmuş çekirdek tedarikçisi olan Coffee Proficiency’nin sahibidir . “Filtre kızartmaları genellikle daha dinamik ve daha kısadır. Bu , nihai ürünlerimizdeki menşe lezzetlerini korumamıza yardımcı olur . Espresso biraz farklıdır çünkü kahvenin biraz daha kırılgan, daha kolay çıkarılması ve kontrol edilmesine ihtiyacımız var. Bu yüzden [bu kahveleri] daha uzun geliştirme süresiyle kavuruyoruz. “

Brian, “Espresso profilleri geliştirirken tamamen içim profiline güvenmeyin. Kahvenizi dokuz atmosfer basıncının altına koyduğunuzda işler çarpıcı biçimde değişir, bu nedenle espressonuzu espresso olarak tattığınızdan emin olun. “

Filtre Kavurma

Filtre kahve, kahvenin kendine özgü lezzet notalarını vurgular, bu nedenle filtre için kavurma, o kahvenin belirli özelliklerini korumaya odaklanmalıdır. Genel olarak, kavurma geliştirmede ne kadar uzun süre çekirdek içerde zaman harcarsa , kahvenin o kadar çok gövdeye sahip olacağını, ancak daha fazla asitlik ve meyveliğinden vazgeçileceği anlamına gelir

Genel olarak, daha uzun bir gelişme aşamasına dayanan kahve, daha fazla karamelleşme ve tatlılığa sahip olacaktır . Meyve tatlarını öne çıkarmak istiyorsanız, daha kısa gelişme aşamasıyla kavurun. Daha çikolata aroması için biraz daha burada tutmayı deneyin.

Trey, “Kahvemizi demleme veya toplu demleme temelinde değerlendiren birçok müşterimiz var” diyor. “Amaç, asitliği tatlılıkla dengeleyen ve bol vücut oluşturan bir profildir. Katmanlı bir lezzet profilini ve farklı bir başlangıç, orta ve bitişten hoşlanıyoruz. “

Bana ideal bir süzme kavurma oluşturan tek bir kavurma profili olmadığını söylüyor. “Kahvenin içen kişiyi soğurken bir yolculuğa çıkarmasını istiyoruz, tek bir notada hissettiren sonra dağılan bir kahve istemiyoruz. Oraya nasıl varacağımız her kahvede farklılık gösterir, ancak genellikle bu hedefe ulaşan bir profile ulaşabiliriz. “

Espresso için kavurma

Espresso kavurma, filtre kızartmadan daha çözünür olmalıdır, ancak bunu nasıl başarırsınız? Birkaç kavurucu bana filtre kahveden daha uzun kavurma kullandıklarını, ancak mutlaka sıcaklığı artırmadığını veya koyu bir profil oluşturmadığını söyledi.

Trey, “Espresso için kavururken, ideal ekstraksiyon penceresini [çözünürlük yoluyla] açmayı ve asitliğin nasıl yükseltileceğini düşünüyoruz,” diyor Trey. “Çoğu zaman bu, fasulyeyi ve onun kimyasal bileşenlerini daha da parçalamak için daha uzun bir kavurma gerektirir. Belki bu çatlak sonrası geliştirme, belki ilk çatlaktan önce veya her ikisinin bir kombinasyonu. Tipik olarak ikincisinin böyle olduğunu görüyoruz. “

“Kupa profilinde, o kadar dengeli veya dinamik olmayabilir, ancak tatlılık baskın olduğu sürece, espresso olarak demlendiğinde iyi sonuç verdiğini görüyoruz, bu da nihai sonucu bitirmek için asitliği vurguluyor.”

Lukask, uzatılmış geliştirme süresinin kahveyi “daha hassas” hale getirdiğini ancak daha kısa demleme süresinde çıkarmanın daha kolay olduğunu söylüyor. “Kahveyi biraz değiştirdiğinden, bir bardak profilindeki kavurma özelliklerini tanımak kolaydır, ancak onu doğru şekilde pişirdiğinizde, iyi geliştirilmiş ve ekstrakte edilmiş kahvelerin tadını çıkarabilirsiniz” diyor.

Brian bana, “İlk çatlaktan sonra genellikle aynı zamana ve sıcaklığa kavururum, ancak daha hoş acılık ve basınç altında dengeyi korumaya yardımcı olan temel notalar geliştirmek için Maillard aşamasını espresso için uzatacağım.” dedi.

OMNİ KAVURMA NEDİR?

Omni kavurma, herhangi bir yöntemle demlenecek çekirdekleri kavurduğunuz zamandır. Bu, kahvenin her zaman aynı tada sahip olacağı anlamına gelmez – demleme yöntemi yine de tadı ve vücudu etkileyecektir. Ancak teoride, omni kavrulmuş kahvenin tadı hem filtre hem de espresso olarak hazırlanır.

Brian, “İş açısından bakıldığında çok hoşuma gidiyor. İşçilikten, paketleme maliyetlerinden tasarruf sağlar ve üretimdeki birçok lojistik yükü ortadan kaldırır. Yine de her zaman bir kahvenin en iyi sunumunu sağlayacağını sanmıyorum ”.

Omni kavurmada, geliştirme için orta düzeyde bir süre istersiniz. Bu, çekirdeklerinin bir espressoda çalışacak kadar çözünür olmasına izin verir, ancak kahvenin tadı herhangi bir demleme yöntemiyle dengelenmesini sağlamak için bir dizi aroma bileşimini korur. 

Tüm kavurma işlemlerinde olduğu gibi, her kahvenin farklı özellikleri olacaktır ve test kavurmada çeşitli profilleri denemelisiniz. Omni kavurma ile her profili birkaç farklı demleme yöntemiyle deneyin.

Trey, omni kavurmanın “evde espresso makinesi olan veya olmayan ev tüketicilerine hitap ettiğini” söylüyor.

“İnternet üzerinden veya kafelerimiz aracılığıyla satış yaparken, bunu nasıl hazırlayacaklarını bilmiyoruz” diyor. “Omni kavurma, pazarın daha büyük bir kısmına hitap etmemizi umduğumuz sağlam bir orta yol sağlıyor. Aynı zamanda, biri kahve demlemeyi seçerken, diğeri özel espressosu olarak çalıştıran toptancı müşterilerimize de yardımcı oluyor. “

Ancak omni demlemenin bir kahvenin en iyi niteliklerinin parlamasına izin vermeyebileceğini de kabul ediyor. “Omni kavurma, bizi tamamen tercih ettikleri demleme yöntemine dayanarak bir kavurma makinesi olarak değerlendiren bazı müşteriler ve baristalar için kahvenin düşük performans göstermesine neden olabilir. Yeni bir potansiyel hesabı etkilemeye çalışmak zor. “

Lukasz bana, “Hem filtre hem de espresso olarak mutlu olduğum bir omni rosto yapmadım. Bunu başarmanın imkansız olduğunu söylemiyorum ama şimdiye kadar bizim için filtre ve espresso için ayrı ayrı kızartmak her zaman en iyisi oldu. “

Omni Roast’ta daha fazlasını öğrenin : Hepsini Yönetecek Bir Kızartma Var mı?

Espresso veya filtre için tek bir kavurma profili yoktur ve her bir yeşil kahve çekirdeklerinin kendine has nitelikleri olacaktır. Ancak ekstraksiyon ve kavurma gelişimini anlayarak, espresso ve filtre için farklı şekilde kavurma konusunda daha bilinçli bir seçim yapabilirsiniz. 

İster farklı kavurma profilleri seçin ister omni kavurma yapın, düzenli olarak fincan yapmak önemlidir. Ayrıca kahveyi amaçlanan yöntemle de denemelisiniz. Dikkatli bir şekilde, her demleme yöntemi için lezzetli kahveler kavurabilirsiniz.

Bu yazımızı hazırlamakta bize yardımcı olan Mill City Roasters ‘a teşekkür ederiz…

Kahveniz Bizden ekibi sizin için çalışıyor iyi ki varsınız!

Bir cevap yazın