KAHVE FİTNESS TAKVİYESİ OLARAK KULLANILIR MI?

KAHVE FİTNESS TAKVİYESİ OLARAK KULLANILIR MI?

Sporcu içecekleri ve takviyeleri, sporcular ve spor uzmanları arasında inanılmaz derecede popülerdir, ancak son yıllarda, kahvenin zindelik ve sağlık yararlarına atıfta bulunan daha fazla ürün ortaya çıkmıştır. 

Fitness ve esenliğe sürekli artan bir odaklanma ile bazı tüketiciler, egzersiz yaparken onları desteklemek için “temiz” ve doğal bileşenler lehine şekerlerden ve işlenmiş bileşiklerden uzaklaşıyor. 

Bu ürünler, kavrulmuş ve öğütülmüş, anında ve hatta daha karmaşık bir katkı oluşturmak için diğer maddelerle harmanlanmış gibi çeşitli farklı şekillerde hazırlanan kahveyi içerir..

Bir kitap ve bir fincan kahve, ek

KAHVENİN VÜCUT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

Bildiğimiz gibi kahve, kafein içerir: Yorgunluğu azaltan ve içenlerde uyanıklığı ve uyanıklığı artıran bir uyarıcı.

Ayrıca kahvenin doğal olarak antioksidanlar içerdiğini ve hatta diyete yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. Araştırmalar ayrıca düzenli olarak kaliteli kahve içmenin daha düşük demans, kanser ve hatta Tip 2 diyabet riskine bile yol açabileceğini gösteriyor.

Ancak aşırı kahve tüketiminin yan etkileri vardır. Bunlar kafein baş ağrıları, anksiyete ve fizyolojik bağımlılığı içerir. Ayrıca, az kavrulmuş veya işlenmiş kahveden salınan asidik bileşikler sindirim sistemini tahriş edebilir.

Kahvenin insan sağlığı üzerindeki etkisi, son yıllarda Ulusal Kahve Derneği ile Kaliforniya eyaleti arasındaki yasal bir davadaki dönüm noktası niteliğindeki bir karar da dahil olmak üzere çok sayıda tartışmaya konu oldu . 

Günümüzde genel fikir birliği, uygun şekilde kavrulmuş kaliteli kahvenin sağlıklı olduğu ve düşük doğal şeker ve kalori içeriğinin onu diyet gereksinimi olanlar için iyi bir seçim haline getirmesidir. 

Ek olarak bisiklet sürerken kahve içen kişi

KAFEİNİ FİTNESS TAKVİYESİ OLARAK KULLANMA

Kafein, genellikle uyanıklığı ve uyanıklığı iyileştirme yeteneği nedeniyle bir süredir çeşitli fitness ve takviyelerde bir bileşen olarak kullanılmıştır. Egzersiz yaparken veya spor yaparken, kafeinin sağladığı “enerji patlaması” faydalı olabilir. Kahvenin bazı spor veya atletik aktivitelerle, yani bisikletle bile kendine özgü bir ilişkisi vardır.

Kahve ve fitness arasındaki bu ilişki, bazı şirketlerin kahve ürünlerini daha geniş ek pazarına hitap edecek şekilde yeniden markalamasına yol açtı. Murilo Allan, SuperCoffee adlı bir fitness takviyesi üreten Brezilyalı bir şirket olan Caffeine Army’nin pazarlama müdürüdür . 

SuperCoffee, Brezilya’nın Chapada da Diamantina bölgesinden organik bir kahve ile birkaç başka bileşiği harmanlıyor. Ürün, metabolik işlevi% 11’e kadar artırmanın yanı sıra yağ kaybını ve konsantrasyonunu iyileştirdiğini iddia ediyor. 

Murilo şöyle diyor: “Kahve, ergojenik (performans artırıcı) yetenekleri ve uyanıklığı, dikkati ve odaklanmayı teşvik etme yeteneği nedeniyle ürün formülümüzün ana bileşenidir.”

Bruno Lima, Kafein Ordusunun kurucusu ve CEO’sudur. Murilo’nun söylediği şeye ekliyor: “Kullandığımız tüm bileşenler doğal olduğundan, fiziksel ve bilişsel performansta kaygıya veya aşırı enerjiye neden olmadan artışı teşvik ediyorlar.”

Pek çok performans artırıcı takviyede kafein ayrıca genellikle nootropiklerle birleştirilir. Nootropikler, bilişsel işlevi iyileştirdiğini iddia eden çok çeşitli takviyeler, ilaçlar ve diğer maddelerdir. 2015 yılında toplam satışları 1 milyar ABD Dolarını aşarak son yıllarda popülaritesini hızla artırdılar. Örnekler arasında Alpha-GPC, DMAE, taurin ve L-theanine sayılabilir. 

EK OLARAK KAHVE: Etkileri Nelerdir?

Eneko Aranaz bir boksör, kişisel antrenör ve Aragon, İspanya’daki San Jorge Coffee Roasters’ın kısmi sahibidir . Beş yıl özel kahvede çalıştı ve kahveyi eğitim takviyesi olarak kullanıyor.

Eneko, performansınızı iyileştirmek için kafein kullanmanın tek bir yaklaşımın olmadığını söylüyor. “Kişisel hoşgörüye bağlıdır” diyor. “Size fayda sağlayacak bir doz bulmak deneme yanılma meselesi olmalı.”

Kafeinin sizi bir günden diğerine aynı şekilde etkilemeyeceğini ekleyerek, vücudunuzun kafeine nasıl tepki vereceğini etkileyen birçok farklı değişken olduğuna dikkat çekiyor. Stres seviyeniz, ne kadar su içtiğiniz ve ne yediğiniz bu faktörlerden sadece birkaçıdır.

Kafeinin sindirildikten sonra insan vücudunu etkilemeye başlaması 40 ila 50 dakika sürer. Bazı insanlar kafeine karşı diğerlerinden daha hassastır ve diğerleri etkisini hemen hissedebilir. Bu, dilin reseptörleri beyne sinyaller gönderdiğinde ortaya çıkan psikolojik bir etki nedeniyle olur.

Kafein, yutulduktan yaklaşık iki ila üç saat sonra vücutta metabolik zirvesine ulaşır ve tüketildikten sonra yaklaşık dört saat vücudunuzda kalacaktır.

Eneko, sporda egzersiz yapmanıza veya rekabet etmenize yardımcı olması için kafein kullanırken, planladığınız aktiviteye göre kahveyi nasıl ve ne zaman tüketeceğinizi değiştirmeniz gerektiğini söylüyor.

Örneğin, yürüyüş yapmak uzun vadeli enerji gerektirdiğinden, yürüyüş boyunca kahve tüketmek size sürdürülebilir bir şekilde enerji patlamaları ve uyanıklık sağlayacaktır.

Eneko, boks yaparken kilosunu belli bir seviyede tutması gerektiğinde kahve alımını artırdığını da ekliyor. “[Daha fazla kahve içerek], bir haftalık yoğun eğitim boyunca vücudumu hızlandırabilir ve yorgunlukla mücadele edebilirim” diye açıklıyor.

Fiziksel aktivitelere meydan okumadan önce sıklıkla soğuk demleme tükettiğini ekliyor. Bunun nedeni, soğuk demlemenin genellikle normal demlenmiş kahveden daha konsantre olması ve sonuç olarak genellikle daha fazla kafein içermesidir.

KAHVE VE BESİN TAKVİYELERİNİN GELECEĞİ NEDİR?

Küresel nootropik pazarının 2026 yılına kadar 5,32 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor ve bu da talebin yalnızca arttığını gösteriyor. Genel olarak, tüketiciler egzersize ve zindeliğe her zamankinden daha fazla yatırım yapıyor. Takviyelerin, multivitaminlerin ve diğer benzer maddelerin artan bulunabilirliği, yalnızca bu yaşam tarzı seçimini kolaylaştırır.

Dünya Covid-19’un etkilerinden kurtulurken, sağlık ve zindelik için bu genel eğilim sadece devam edecek gibi görünüyor. Murilo, daha fazla insan sağlıklı ve formda kalmaya çalıştıkça, Kafein Ordusu’nun ürünlerine olan talebin salgın boyunca “çok büyük olduğunu” söylüyor.

Son olarak, nootropik pazarı iyi kurulmuş olsa da, etkileri ve nasıl pazarlandıkları ile ilgili bazı endişeler, kahve ve kahve bazlı ürünler için gelecekteki fırsatlara işaret edebilir.

2019’da hem ABD Gıda ve İlaç Dairesi hem de Federal Ticaret Komisyonu, birçok nootropik ürünle ilgili reklam dolandırıcılığı ve pazarlama dolandırıcılığı hakkında uyarılar yayınladı. Kahve, egzersiz yaparken veya egzersiz yaparken kendilerine yardımcı olacak doğal olarak oluşan bir uyarıcı isteyen tüketiciler için uygun bir alternatif olabilir.

Kafeinin uyanıklığı ve uyanıklığı iyileştirdiği bilindiğinden, bazı nootropiklere doğal bir alternatif olabilir. Yüzyıllar olmasa da, dünyanın dört bir yanındaki sporcular tarafından onlarca yıldır kullanılmaktadır. 

Bunun ötesinde, kahve ve spor ( yani bisiklet ) arasındaki benzersiz ilişki , kahve şirketleri için ortaya çıkan bir dizi yeni pazar fırsatına işaret edebilir.

Bu nedenle, bir dahaki sefere koşuya çıktığınızda ya da spor salonuna giderken, gitmeden önce biraz kahve demlemeyi düşünün. Size aradığınız avantajı sağlayabilir.

Bir cevap yazın