FRENCH PRESS İLE KAHVE YAPIMI

French press, 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından icat edilmiş olsa da, günümüzdeki haline İtalyanlar tarafından getirilmiştir. En kolay kullanımlı ve pratik kahve demleme ekipmanı diyebiliriz, herkesin kolayca anlayabileceği ve yapabileceği basit bir mantalitesi var.

Yaklaşık 330 ml’lik cam bir sürahin –daha büyük boyları da var elbette- üzerinde kahveyi sıkıştırmanıza yarayan bir filtre var. Kahveyi french presse suyuyla beraber ekleyip filtre kapağını takıyorsunuz. 4-5 dk. demlenme süresinin ardından pressleyip kahveyi fincana boşaltıyorsunuz. Olay tamamen bundan ibaret.

French press için kalın öğütülmüş kahve tercih etmelisiniz. Espresso tarzı ince öğütülmüş kahveleri presslemek bir hayli zor oluyor. Evde veya iş yerinde oldukça basit şekilde french press kullanabilirsiniz. Zahmetsiz olmasının yanı sıra filtre kahve tercih edenlerin en çok kullandığı ekipman.

İşin temizlik kısmına gelecek olursak, french pressle işiniz bittikten sonra sakın ama sakın kahve posasını lavaboya boşaltmayın. Kahveler iri taneli olduğu için tıkanmalara yol açabilir. En iyi yöntem biraz kuruduktan sonra herhangi bir kaşık yardımıyla kahve posasını çöpe boşaltmanız olacaktır, daha sonra ister bulaşık makinasında ister elde dilediğiniz gibi yıkayabilirsiniz.

French press kullanmanın en büyük avantajı demlenme süresini damak tadınıza göre ayarlayabiliyor olmanızdır. Öğütülmüş kahve taneciklerinin kaynar suyun içine aromasını verme süresine kendiniz karar verdiğiniz için ister sert, ister yumuşak; keyfiniz nasıl istiyorsa öyle içiyorsunuz kahvenizi. Bunun dışında Metal bir filtreye sahip olması kahve yağlarının kahveye geçmesini sağlıyor, bu sayede ağızda daha yoğun bir tat bırakıyor. French press nasıl yapılır diye merak ediyorsanız cevap aşağıda.

FRENCH PRESS KULLANARAK KAHVE YAPIMI

1) Suyunuzu kaynatın ve 1-1.5 dakika bekleyin. 95 derecenin üstündeki su kahvenizi yakacaktır.

2) Fincanınızı ve french pressinizi sıcak su ile ısıtın. Kahvenizin hemen soğumasını önleyecektir.

3) 200 ml su için 13 gr. Kahveyi french pressinize koyun.

4) Tüm kahveyi ıslatacak kadar su ekleyip karıştırın ve 30 saniye bekleyin. Ön demleme kahvenizin aromasını artıracaktır.

5) Suyun geri kalanını ekleyin ve 4 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Demleme süresini uzatmak kahvenizin sertliğini artıracaktır.

6) Kahveniz hazır, yavaşça pressledikten sonra fincana doldurabilirsiniz. 

Bir cevap yazın