GUATEMALA KAHVESİ İÇİN EN İYİ REHBER

Lezzetli kahvenizin çoğunun nereden geldiğini öğrenmek ister misiniz? Büyük ihtimalle Guatemala’dan. Dünyanın en etkili kahve yetiştiricilerinden ve ihracatçılarından biri olan Guatemala, kahve çiftçileri için bir altın madenidir. Sıcak, nemli ve yüksek rakım iklimi, bugün piyasadaki en lezzetli kahve çekirdeklerinden bazılarını yaratmak için idealdir .  

BAŞLANGIÇTA…

Kahve Guatemala coğrafyasına 1700’lerin ortalarında Cizvit misyonerler tarafından tanıtıldı. Bitkiler, 1800’lerin sonlarında kullanılmaya başlanıncaya kadar orijinal olarak süs amaçlı kullanıldı. Çiftçiler, sentetik boyaların artan kullanımından sonra ortaya çıkan Guatemala’nın doğal renk boyama endüstrisinin çöküşünden sonra kahve hasadını kullanmaya başladı. 

Bu kullanım, hükümetin ülkeyi desteklemek için yeni bir ekonomi yaratma arayışının bir sonucu olarak gerçekleşti. Kahve tarlalarının kurulmasının destek ve yardımları ile sektör yükselmeye başladı. 1800’lerin sonlarından 2011’e kadar Guatemala, dünyanın en büyük 5 kahve üreticisi ve ihracatçısı arasında yer aldı. 

Günümüzde Guatemala’nın ülke genelinde kahve çekirdeği eken, hasat eden ve ihraç eden yaklaşık 130.000 çiftçisi var. 

LEZZETE GENEL BAKIŞ

Guatemala kahvesi genel olarak güçlü, orta asiditeli, dolgun ve lezzetli tadı ile bilinir. Bu harika lezzetin arkasındaki sır, bitkilerin kendileriyle ilgili değil, daha çok yetiştirildikleri ortamla ilgili. 

Kahve ne kadar yüksek yetiştirilirse, o kadar sağlam ve lezzetli olur. Daha yüksek rakımlar, kahve bitkilerinin sadece büyümesi değil aynı zamanda gelişmesi için ihtiyaç duyduğu daha fazla gereksinime sahiptir. Yaklaşık 5000 fit, güneş ışığına, sabit sıcaklıklara ve ılımlı yağışa daha fazla erişim var. Guatemala için birkaç bölge bu tanıma tam olarak uyuyor.

Bununla birlikte, Guatemala (ve herhangi bir) kahvenin kalitesini etkileyen yükseklik dışında başka faktörler de vardır. Toprak kalitesi, yağış miktarı, güneş ışığına maruz kalma ve yetiştirme yöntemleri gibi şeylerin hepsi kahve çekirdeklerinin kavurma ve genel lezzetini etkiler . 

GUATEMALA KAHVESİNİN BÜYÜYEN BÖLGELERİ

Amerika, dünyadaki en büyük ve en yüksek kaliteli kahveyi üretiyor. Ağırlıklı olarak Arabica çekirdekleri yetiştiren Guatemala, geniş tropikal iklimi , uzun yağışlı mevsimi ve yüksek rakımı nedeniyle Orta Amerika’daki en lezzetli çekirdeklerden bazılarına sahiptir  . 

Guatemala’daki farklı kahve bölgeleri arasında Antigua, Acatenango, Atitlán, Cobán, Huehuetenango, Fraijanes Platosu, San Marcos ve Nuevo Oriente bulunur. Antigua, Guatemala’nın belki de en bilinen kahve yetiştirme bölgesidir. Bu bölgelerin her biri, kahve çekirdeklerinin büyümesini destekleyen mikro iklimlere sahiptir. İşte her birinin hızlı bir dökümü.

ANTİGUA

Üç volkanla çevrili olduğundan ve zengin volkanik toprakla kaplı olduğundan, Antigua belki de Guatemala’daki en iyi bilinen kahve yetiştirme alanlarından biridir. Ülkenin orta-güney bölgesinde yer alan bu bölge nem oranı düşüktür, bol miktarda güneş ışığı alır ve akşamları soğuktur. Tüm bunlar, lezzetli kahve yetiştirmek için mükemmel koşulları sağlar. 

ACATENANGO VADİSİ

Acatenango Vadisi’ndeki kahve, Fuego Yanardağı’nın dik yamaçlarının yakınında bulunan yoğun gölgeli alanlarda yetiştirilir. Bu vadi, Antigua’nın biraz güneybatısında yer almaktadır. Bu yanardağ patlamaları, toprağı kahve mahsullerinin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olan besin ve minerallerle dolu tutar . 

ATİTLÁN 

Bir başka volkanik bölge, güneybatı Guatemala’daki bu bölge, Atitlán Gölü’nü çevreleyen volkanik yamaçları kaplayan zengin, organik toprağı nedeniyle kahve yetiştirmek için mükemmel bir ortamdır. Bu, birçok kahve çiftliğinin büyümesini destekleyen sıcak, nemli, besin açısından bol bir atmosferdir. 

COBÁN

Yılın 8-10 ayı boyunca 3.300-4.000 mm’lik hafif bir yağış alan Cobán, Guatemala’nın en verimli bölgelerinden biridir. Bu sürekli yağış, kahve mahsullerinin çiçeklenmesinin uzaması anlamına gelir. En olgun kirazları hasat etmek için, mevcut en iyi çekirdekleri seçmek için yaklaşık 10 kez sıralanmaları gerekir, bu da ekstra rafine bir çekirdek kavurması sağlar. 

HUEHUETENANGO

Guatemala’nın batı bölgesinde yer alan Huehuetenango, ülkedeki volkanik olmayan üç bölgeden birinde yer almaktadır. Atmosferi, tüm yıl boyunca dondan korunmasını sağlayan en yüksek ve en kuru kahve yetiştirme bölgelerinden biridir . Nehir ve akarsuların bolluğu toprağı doymuş ve kahve yetiştirmek için yeterli tutar.

FRAİJANES PLATOSU

Yüksek rakımlar ve yoğun yağışlarla Fraijanes Platosu, başka bir volkanik bölge olan Pacaya’nın yakınında yer almaktadır. Bu, kahve bitkilerinin gelişmesine yardımcı olmak için gereken ekstra mineraller ve vitaminlerle zenginleştirmek için toprağı orta derecede volkanik külle serpiyor. 

SAN MARCOS

San Marcos bölgesi, Guatemala’daki bu bölgelerin en sıcak olanıdır ve aynı zamanda bölgedeki en yüksek yağış miktarına sahiptir. Sonuç olarak, mevsimsel yağmurların erken gelmesi nedeniyle çiçeklenme en erken burada. Kahvenin çoğu güneşte önceden kurutulur ve daha sonra yağmur mevsiminin öngörülemezliği nedeniyle diğer makinelerde kurutulur. 

NUEVO ORİENTE

1950’lerden beri kahve, Nuevo Oriente’de sadece küçük kasaba, yerel çiftçiler tarafından yetiştirilmektedir. Eski bir volkanik aralığın yakınında bulunan ortam genellikle yağmurlu ve bulutlu olduğundan, kahve yetiştirmek için ideal olan yoğun, nemli bir atmosfer oluşturur. Toprak, kahve mahsullerine bol miktarda besin sağlayan büyük miktarda metamorfik kaya içerir. 

KAHVE BÜYÜMESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Her iştah açıcı kahve fincanı ekime, beslemeye, yetiştirmeye, hasada ve kavurmaya adanmasıyla başlar. Ancak bu işlem, birkaç koşulun tamamlanmasını gerektirir. 

YÜKSEKLİK

Daha yüksek rakımlarda yetiştirilen kahvenin kalitesi daha yüksek ve aroması daha canlı olma eğilimindedir. Bunun nedeni, daha yüksek rakımlarda, daha sert rüzgarlar, daha soğuk sıcaklıklar, daha şiddetli yağışlar ve güneş ışığına daha fazla maruz kalma gibi daha sert büyüme koşullarının olmasıdır. 

Tüm bu faktörler kahve bitkilerinin büyümesini zorlaştırır. Ancak bu, daha soğuk atmosfer kahve bitkisinin büyümesini yavaşlattığı için çekirdeklerinin lezzetini geliştirmek için faydalıdır. Yavaş büyüme oranı nedeniyle, bitki daha çok çekirdek üretimine odaklanmaya zorlanır ve kahveye lezzetli tadı veren şekerlerin çoğunu oluşturur. 

Guatemala kahve yetiştirmede başarılıdır çünkü birçok yer yükseklikte olup, bitkileri yetiştirmek için mükemmel koşulları sağlar. 

TOPRAK KALİTESİ

Kahve üretiminin bir diğer faktörü de bitkilerin yetiştirildiği toprağın kalitesidir. Kahve çeşitli topraklara ekilebilir, ancak en iyi topraklar suyun bitkinin köklerine ve köklerinden kolayca boşaltılmasını sağlayan topraklardır. Bu yüzden sert veya killi toprak en iyisidir. 

Ancak, en iyi toprakların en iyisi volkanik topraktır. Toprak, kahve ağaçlarını beslemek için gereken fosfor, potasyum, kalsiyum, nitrojen, bor ve çinko gibi tüm önemli unsurlara sahip olmalıdır. Volkanik toprak tüm bu yararlı besinlerle ve daha fazlasıyla dolu olduğu için, burada yetiştirilen kahve bitkileri gelişebilir ve gelişebilir. 

YAĞIŞ

Suyun gezegenimizdeki diğer tüm canlıları desteklemesi gibi, kahve ekinlerini desteklemek söz konusu olduğunda su da çok önemlidir. Sağlıklı, gelişen mahsulleri desteklemek için yıl boyunca 8-10 ay arasında yaklaşık 1.500-2.000 milimetre (60-80 inç) yağışa ihtiyaç vardır.

Yukarıda listelenen tüm Guatemala bölgeleri, bu bitkilerin büyümesini desteklemek için yeterli yağışa sahiptir. Bitkileri daha yüksek bir rakımda büyütmek, bitkilerin yeterli yağış almasına da yardımcı olur çünkü daha soğuk hava, daha sıcak hava kadar nem tutmaz.

GÜNEŞ IŞIĞI

Kahve bitkileri, günde yaklaşık 2 saat parlak, ancak dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. Daha yüksek rakımlarda, bu damalı aydınlatma yöntemi, daha yüksek rakımda bulunan bitkiler için idealdir. Bununla birlikte, daha düşük rakımdaki bitkilerin fotosentez sürecini verimli bir şekilde tamamlamak için güneş ışığına daha fazla maruz kalması gerekir. 

İŞLEME YÖNTEMLERİ

Guatemala çok nemli ve nemli bir iklime sahiptir, bu nedenle kahvenin işlenmesinin çoğu ıslak işlemle gerçekleştirilir. 

Kahve işleme , kahve kirazları toplandıktan sonra gerçekleşir. Kahvenin tamamı toplandıktan sonra temizlenmeli ve kavurma işleminin başlayabilmesi için iç çekirdekler çıkarılmalıdır. Kahve için birçok farklı süreç olmasına rağmen, ıslak işlem Guatemala kahvesi için en verimli olanıdır çünkü atmosferde halihazırda nem fazlası vardır. 

“Yıkanmış kahve” olarak da bilinen ıslak işlem, en yüksek kalitede kahveyi üretir, çünkü kahve çekirdeklerinin yaklaşık 1-2 gün, bazen daha uzun bir süre fermantasyonunu içerir. Kirazlar bir makine ile hamur haline getirilir ve müsilajlarından çıkarılır ve ardından kahveye lezzetini vermek için gereken yağları ve şekerleri serbest bırakmak için fermente edilir. 

NASIL DEMLENİR

Guatemala kahvesi lezzetli olduğu kadar, demleme söz konusu olduğunda da çok yönlüdür. İster sıcak kahveden, ister damlalıktan, ister dökme kahveden, ister soğuk demlemeden hoşlanın, her kahve sever için Guatemala kahvesi yapmak için birçok seçenek vardır. 

Daha yeşil bir dünya daha iyi bir kahve dünyasıdır!

Günlük kahve alışkanlığınız için hangi paket lezzetli çekirdeklerden satın alacağınızı seçmek zor bir karar olabilir. Pek çok farklı harika özelliğe sahip pek çok seçenek var.

Seçeneklerinizi daraltmak mümkün, eğer Guatemala kahve çekirdeklerini denemeye karar verdiyseniz bu ürünlerimize bir göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın