Hawaii’nin Tüm Büyük Adalarında Kahve Yaprağı Pası Bulundu

Hawaii Tarım Bakanlığı’na (HDOA) göre , son derece bulaşıcı, mahsulü öldüren kahve yaprağı pası hastalığı (CLR) tüm büyük Hawaii adalarında keşfedildi .

Ajans , bu hafta Kauai ve Molokai adalarındaki kahve örneklerinde paslanmaya neden olan patojen Hemileia Vastatrix’in keşfi hakkında halkı bilgilendirdi . Laboratuvar testlerinin ardından HDOA, bazı Kauai kahve fabrikalarında pasın en az altı aydır mevcut olabileceğine inanıyor.

Bir Kauai kahve çiftçisi, ajansı CLR olasılığı konusunda bilgilendirirken, Molokai’den gelen örnekler yabani kahve bitkilerinden geldi. Ajans, oradaki bitkilerin en az üç aydır etkilenmiş olabileceğine inanıyor.

Hastalığın Hawaii’ye yayılması, geçen Ekim ayında Maui adasında yaprak pasının keşfedilmesinin ardından uygulamaya konulan acil durum önlemleri de dahil olmak üzere, devletin tarım ürünleri için katı karantina önlemlerine rağmen geldi .

Kasım ayına kadar, hastalık büyük Hawaii adasında tespit edilmişti.  Geçtiğimiz Ocak ayında, Oahu ve Lanai’deki bitkilerde bulundu ve CLR, geçen ay Hawaii Kahve Derneği’nin yıllık konferansında önemli bir konu haline geldi .

İlk tespitten bu yana, Hawaii Tarım Kurulu (Kurul), hastalığın yayılmasını durdurmak için “kahve bitkileri, bitki parçaları ve diğer CLR konakçılarının” enfekte adalardan hareketini kısıtlayan geçici bir idari kuralı onayladı. Eyalet çapında CLR’nin tespit edilmesiyle, HDOA şu anda 21 Kasım’da sona ermesi planlanan bu kısıtlamaları yeniden değerlendiriyor.

İlk olarak 1860’larda hem Doğu Afrika’da hem de Sri Lanka’da tanımlanan kahve yaprağı pası, o zamandan beri kahve yetiştiren dünyanın her yerine yayıldı. Enfeksiyonlar hızla yayılabilir, enfeksiyon sırasında ve sonraki yıllarda bitki yaprağı ve meyve büyümesini engeller.

Güney Amerika, Orta Amerika ve Meksika’nın bazı bölgelerindeki küçük ölçekli kahve çiftçileri , 2012’de yaygınlaşan yıkıcı bir yaprak pası salgınıyla hâlâ başları belada .

Bir cevap yazın