HONDURAS KAHVESİ : ÇİFTLİKTEN DÜNYA PAZARINA

Honduras, Orta Amerika’da, Nikaragua, El Salvador ve Guatemala arasında oldukça rahat bir şekilde yer alan bir ülkedir. Kısa bir süre öncesine kadar, Honduras kahvesi kayda değer değildi ve ülke, kendi başına satmak için altyapı eksikliği nedeniyle kahvesini satmak için Guatemala’ya göndermeye güveniyordu .

Ancak, sadece birkaç yıl içinde Honduras kahvesi önemsiz olmaktan inkar edilemez derecede fantastik hale geldi ve şimdi tüm dünyada tanınıyor. Honduras şu anda diğer en iyi üretim yapan ülkeler için gerçek bir rekabet olduğunu kanıtlıyor.

Nasıl olduğunu bilmek ister misin? Belki sırları keşfedersiniz? Daha fazlası için okumaya devam edin.

HONDURAS KAHVESİNİN TARİHİ

Honduras, kahve üretimine yabancı değildir – kahve, tarihsel olarak ülkenin önde gelen ihracatlarından biridir (muz, karides, giyim ve puro ile birlikte). Ancak milenyumun başlangıcına kadar, kahve üretimi ticari pazara yönelikti ve sonuç olarak Honduras, özel kahveden çok düşük kaliteli kahve ihracatçısı olarak görülüyordu .

Orta Amerika’daki komşularının aksine, Honduras özel kahve üretmiyordu . Kalite kontrol eksikliği ve Honduras’ın altyapısının yanı sıra bu alandaki deneyim eksikliği, potansiyel alıcıların Honduras’ın yetiştirme bölgelerinden çok sayıda kahve satın almaları anlamına geliyordu.

Sadece bu da değil , 1998’de Mitch Kasırgası tarafından ülke tarımının yaklaşık% 80’i tahrip edildi. Honduraslı çiftçilerin çoğu, hiçbir finansal fayda görmedikleri için kahvelerini pazarlamak için zamanlarını boşa harcadıklarını düşünüyorlardı. Bu yüzden, daha yüksek bir kâr için Guatemala’ya kaçırmaya devam ettiler.

HONDURAS İÇİN UMUT

Honduras kahvesi ona karşı oldukça ağır bir şekilde yığılmış olsa bile, Honduras kahvesi karşı koymayı başardı. 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında, hükümet kahve ihracatına bir vergi uyguladı ve bu da temel finansmanın kahve yetiştirme altyapısına yönlendirilmesine yardımcı oldu. Bu vergi, özellikle kahve yetiştiren uzak bölgelerdeki yolların finansmanına yardımcı oldu .

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, birçok çiftçiye daha rahat ve istikrarlı bir hayat yaşayabilme umuduyla Honduras kahvesi yetiştirmeye devam etmeleri için finansal bir teşvik sağladı. Yavaş ama emin adımlarla Honduras kahve üretimini tersine çevirmeye başladı.

BU ŞARTLAR DA KİM ÇALIŞIR?

Bugün, hükümetten istenen kahve tarım desteğinden sonra,  100.000 den fazla aile Honduras’ta kahve üretiminde etkin rol almaya başladı. Bu ailelerin % 95’i küçük ölçekli çiftçilerdir, yani kahve çiftçiliği sürecinin tüm yönleri için aile emeğine güveniyorlar, ancak bu değişiyor.

Bu çiftçilerin% 70’i sadece 2 hektarlık arazide çiftçilik yaparken , ülkenin toplam kahve çekirdeği üretiminin yaklaşık% 30’unu veriyorlar. Her yıl yaklaşık altı milyon torba Honduras kahvesi ihraç edilmektedir.

Tıpkı Zimbabwe’de olduğu gibi , ortalama Honduraslı kahve çiftçilerinin yaşı düşüyor. Bunlar, genel olarak, Var on yaş genç onlar on yıl öncesine göre daha. Honduras’ın genç nesilleri, günümüzde gittikçe daha fazla Honduras kahvesinin adil ticaret olduğu gerçeği sayesinde, ondan iyi bir geçim kazanma potansiyeli nedeniyle kahve çekirdeği üretmekle ilgilenmeye başladı .

Ve bununla da bitmiyor: IHCAFE (Cumhuriyet Hükümeti ve Honduran Kahve Enstitüsü) – söylemesi biraz ağız dolusu olsa da – Honduraslı kahve çiftçisinin ekonomik karlılığını teşvik etmekte çok başarılı oldu. Yardımcı oldu:

  • Kahve üreticilerine teknik yardım ve eğitim sunmak .
  • Ürünü korumak için çiftliklerde yeni zararlı yönetim sistemleri kurmak.
  • Kahve üreticilerine tarım satın almaları ve ekipmanı üretmeleri için düşük faizli krediler sağlamak için bir proje oluşturmak.
  • Kahve kalite kontrolü alanında bir kariyere başlamak isteyen genç nesillere kupa için kapsamlı eğitimin verildiği ulusal bir kupa yetiştirme okulu kurmak. (Kahve kupası, basitçe bir kahve tadım tekniğidir)

NEREDE YETİŞİR?

Honduras kahvesi, öncelikle ülkenin Guatemala ve El Salvador ile sınır komşusu olan Honduras’ın batısında yetiştirilmektedir. Gana’ya benzer şekilde , Honduras’ta altı iyi tanımlanmış kahve yetiştirme bölgesi vardır. Her bölgenin farklı kotları, hasat mevsimleri ve lezzet profilleri vardır:

  • Agalta: 1,100m – 1,400m / Aralık’tan Mart’a – Tatlı, çikolata aromalı
  • Comayagua: 1,000m – 1,500m / Aralık – Mart – Hafif asidik ve bir miktar narenciye
  • Marcala-Montecillos: 1.200m -1.600m / Aralık – Nisan – Meyveli ve tatlı
  • Opalaca: 1.100m – 1.500m / Kasım – Şubat – Meyveli ve böğürtlen benzeri
  • Copan: 1.000m – 1.500m / Kasım – Mart – Tatlı, çikolata ve karamel ipuçları
  • El Paraiso: 950m – 1950m / Aralık’tan Mart’a – Tatlı, yasemin, yeşil elma, şeftali ve yaban mersini ipuçları ile

Bu kadar takdir edilmeyen bir kahve için büyük bir lezzet yelpazesi.

HONDURAS KAHVESİ NASIL İŞLENİR?

Islak işleme yöntemi lezzetli Honduras kahve çekirdekleri işlenir en yaygın yöntemdir. Bu yöntem çok özel ekipman ve çok büyük miktarda su gerektirir!

Kahve meyveleri çiftçiler tarafından toplanır suya batırıp göre sıralanır. İyi kahve kirazları fıçıların dibine batarken, kötü veya olgunlaşmamış olanlar üstüne çıkacaktır. Kahve kirazının kabuğu, genellikle meyveyi bir makineyle ekrana bastırarak çıkarılır.

Bu yöntem, büyük miktarlardaki kahve kirazlarının temizlenmesi ve ayrıştırılması için çok kullanışlıdır ve Honduras’ta kullanılan en yaygın ayıklama yöntemidir.

Ne yazık ki, ıslak işlemenin birçok olumsuz yan etkisi vardır. Çoğunlukla, bu kahve kirazlarından elde edilen şekerler suya düşer ve mayalanmaya başlar, ardından asetik asit haline gelir. Bu asit daha sonra bazen tüketildiği yerel su yollarına geri dönüyor.

Göre Amerika Vasıflı Kahve Derneği (SCAA), ıslak işleme kahve kiraz sonucunda atık su kirlilik miktarına onlar Honduras yapmak gibi olabilir 30-40 kat daha fazla kentsel kanalizasyon bulunandan daha. Neyse ki, sadece bu atık suyu değil, aksi takdirde atılacak olan kahve kirazlarını da yeniden kullanmak için önlemler alınıyor.

Daha yeşil bir dünya daha iyi bir kahve dünyasıdır!

Günlük kahve alışkanlığınız için hangi paket lezzetli çekirdeklerden satın alacağınızı seçmek zor bir karar olabilir. Pek çok farklı harika özelliğe sahip pek çok seçenek var.

Seçeneklerinizi daraltmak mümkün, eğer Honduras kahve çekirdeklerini denemeye karar verdiyseniz bu ürünlerimize bir göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın