KAHVE ÇORABI NEDİR?

Çoraplar ayağınıza giymek için harikadır, ama aynı zamanda şaşırtıcı derecede harika şeyler de yapabilirler… kahve hazırlamak gibi ?

Evet, doğru okudunuz. Belki bu basit aletleri zaten duymuşsunuzdur veya belki de bunları ilk kez duyuyorsunuz… 

NASIL YANİ ?

Bir kahve çorabı, şaşırtıcı bir şekilde adından da anlaşıldığı kadar basit değildir: metal bir tele tutturulmuş sıkıca örülmüş bir kumaş parçasıdır. Kahve çorabı ile demleme yöntemi , çorabın kendisinin ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak filtrasyon ( dökme gibi ) ve daldırma (French press gibi) süreçlerini kullanır . 

Belki de en tanınmış kahve çorabı üreticisi CoffeeSock Company’dir , ancak bu şık filtreleri yaratan başka markalar da vardır. Kahve çorapları normalde% 100 organik pamuktan yapılır . Bu önemlidir, çünkü pamuk esas olarak suyla iyi karışan ve olası tat değişikliği söz konusu olduğunda temelde tespit edilemeyen selülozdan oluşur. Bu nedenle, kahvenizde tuhaf bir tat bırakan filtrenin kendisi konusunda endişelenmenize gerek yok. 

Bir bütün olarak kahve çorapları süper ekonomiktir. Çorapların markasına, bedenine ve kalitesine bağlı olarak çoğu 5 ile 20 dolar arasında değişiyor. ( Türkiye de satışı var mı henüz bilmiyoruz? ) Bazıları daha uzun, silindirik, çorap benzeri şekillerde ve diğerleri normal koni şeklinde olduğundan, fiyat kahve çorabının şekline de bağlı olabilir. 

ÇORAP TARİHİ

Kahve çorabı, Kosta Rika ve Venezuela da dahil olmak üzere bir dizi bölgesel kahve kültüründe öne çıkıyor . Tarihsel olarak kahve üreticileri, düşük maliyeti ve basitliği nedeniyle kullanıyordu, ancak son birkaç yılda çevre üzerindeki verimliliği ve yumuşaklığı nedeniyle bir yeniden canlanma yaşadı.

Günümüzde kahve çorabı öncelikle ev baristaları tarafından kullanılmaktadır. Ticari kafelerde kullanılabilmesine rağmen, birçoğu sanitasyon nedeniyle tek kullanımlık filtreler kullanmayı tercih edebilir. Bununla birlikte, evde kendi demlemeleriniz için sadece bir kahve çorabı kullanıyorsanız, o zaman kendiniz için kolayca temizleyebilirsiniz.

KAHVE ÇORABI DEMLEME

Kahve çorapları oldukça basit ve kullanımı kolaydır, ancak aynı zamanda çok yönlüdürler. Bu çok yönlülüğün birincil örneği, hem sıcak hem de soğuk demlenmiş kahve yapmanıza izin vermeleridir . İşte bu iki işlemin kahve çorabında nasıl göründüğüne dair hızlı bir özet.

SICAK DEMLEME

Ne kadar büyük bir porsiyon istediğinize bağlı olarak, kahvenizi demlemek için ayırın. Burada, Kahveniz Bizden ‘de, ideal bir kahve / su oranının , her bir fincan (180 ml) kahve için bir çay kaşığı olduğunu görüyoruz . 

Miktarınızı ölçtükten sonra, kahve çorabını kahveyi boşaltmak istediğiniz belirlenmiş fincan / kabın üzerine yerleştirin. Sonra, ölçtüğünüz kahve telvesini çorabın içine yerleştirin. Ardından, doğru miktarda suyu kaynatın ve kahvenin üzerine dökün ve iyice ıslatın. Çorabınızın ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak, zeminin tamamen çıkarıldığından emin olmak için suyunuzu aralıklarla dökmeniz gerekebilir. Demleme işlemini tamamladıktan sonra yudumlayın ve tadını çıkarın!

SOĞUK DEMLEME

Herkes ferahlatıcı bir bardak soğuk demlemeyi hak eder . Kahvenizi porsiyonlara ayırdıktan sonra, filtreyi belirlediğiniz fincan veya kabın üzerine yerleştirin. Kahvenizi kendiniz öğütüyorsanız, telvenin kaba boyutta olduğundan emin olun . Telveyi çorabın içine yerleştirin ve filtrenizi demlenmeye hiçbir telvenin kaçmaması için sabitleyin (bunu, kabın üstüne çorap koyarak veya bağlayıp tamamen suya daldırarak yapabilirsiniz).   

Bunu yaptıktan sonra, kahvenizin uzun süre suda kalmasına izin verin. Bu, ne kadar kahve yapmak istediğinize ve ne kadar lezzetli olmasını istediğinize bağlı olarak 8-24 saat arasında bir zaman alabilir. 

ÇORAP BAKIMI

Çorabınızı defalarca kahve pişirmek için kullanırken, onu nasıl temiz tutacağınızı bilmek önemlidir. 

İlk kullanımınızdan önce çorabı iyice temizlediğinizden / dezenfekte ettiğinizden emin olun. Çorabı suya koyarak ve birkaç dakika kaynatarak bunu yapabilirsiniz. Ambalajdan kalan toksinleri / mikropları ayırdığınızdan % 100 emin olmak için çorabınızı yaklaşık 10 dakika kaynatmanızı öneririz. 

Çorabınızı temizledikten ve onunla ilk fincan kahvenizi başarıyla yaptıktan sonra, çorabı demledikten sonra da temizlemek önemlidir. Bir sonraki demlemenizdeki yağları / aromayı değiştirmemek için, demlemeden sonra temizlik, çorap üzerinde kalan fazladan yağları çıkarmak için önemlidir.

Demlemeyi bitirdiğinizde, telveyi çoraptan çıkarın. Çorabı durulayın ve fazla suyu sıkın. Çorabınızı temizlemek için gerçek sabun kullanmamanızı öneririz, böylece üzerinde sabun kalıntısı kalmaz. Bununla birlikte, bir tür sabun kullanmanız gerekiyorsa, hafif olan bir sabun kullanmanızı öneririz. Temizledikten sonra, bir sonraki kullanımınız için kuruması için asın! 

Ayrıca çorabı 5-6 hafta kullandıktan sonra, biriken yağları çıkarmak için birkaç dakika kaynatıp iyice temizlemenizi öneririz. 

İŞTE BU KADAR

Kahve çorabı, herhangi bir baristanın istek listesine eklemek isteyeceği mükemmel bir öğedir ve hem cüzdanınıza hem de çevreye duyarlı bir filtre seçeneğidir. Kendini adamış bir ev baristası iseniz veya belki de kafeniz için daha verimli bir filtre seçeneği arıyorsanız, kahve çorabı işi her seferinde halledecektir.

Mutlu kafeinlemeler! 

Bir cevap yazın