Kahve Demleme Kılavuzu

On yıl önce kahve demlemek için fazla yöntem yoktu. Espresso ve Americano  gibi kahve demleme yöntemleri popüler olan tek yöntemdi. Ancak günümüzdeki gelişmelerle birlikte kahve yapmanın artık birçok yolu var.

Tüm farklı demleme yöntemleri hakkında kesinlikle bir fikre sahip olmalısınız. Bunu daha önce keşfetmiş olsaydınız seveceğiniz bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için yapmalısınız. Bu kılavuz, farklı kahve pişirme yöntemlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Farklı kahve demleme yöntemleri:

  • Espresso
  • French Press
  • AeroPress
  • Drip
  • Pour Over
  • Cold Brew
  • Siphon
  • Moka Pot
Kahve demleme ekipmanları

Espresso

Espresso demleme yöntemine herkes aşinadır. İnce öğütülmüş kahveden basınçlı su geçirilerek yapılan bir fincan kahve Espresso olarak bilinir. Espresso kahveleri kalındır ve güçlü bir tada ve aromaya sahiptir. 

Espresso kahve yapımında kullanılan kahve çekirdekleri daha uzun süre kavrulur. Bundan dolayı kahveler kendilerine göre bir kalınlığa sahiptir ve üstte bir krema tabakası oluşur. Espresso yönteminin avantajlarından biri, yüksek konsantrasyonda kafein üretiyor olmanızdır.

French Press

Bu yöntem, kahve telvesini sıcak suya daldırmayı ve ardından bir filtre kullanarak bastırmayı içerir. French Press ile yapılan kahve harika bir aromaya ve tada sahiptir. Bu kahve demleme yöntemi, yüzyılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

AeroPress

Pek çok insan, AeroPress yöntemi kullanılarak yapılan kahveyi , diğer yöntemler arasında en iyi tadı olan demleme yöntemi olarak buluyor . Küçük ve kullanımı basit olması ve kahveyi sadece birkaç dakika içinde hazır hale getirmesi nedeniyle gezginler tarafından da tercih edilmektedir. İşiniz bittikten sonra temizlemenin çok basit olduğundan bahsetmiyorum bile. 

AeroPress yöntemi kullanılarak yapılan kahveler pürüzsüz ve tadı bakımından zengindir. Ayrıca içimi yumuşak ve kolaydır. Doğru yöntemi kullanarak Espresso benzeri bir tat da elde edebilirsiniz. AeroPress yönteminde, kahveyi demlemek için basınç kullanılır.

Damla / Drip

Filtre kahve olarak da bilinen damla kahve, en popüler ve yaygın demleme yöntemlerinden biridir. Damla yönteminde kahve telvesi ile dolu bir sepete sıcak su damlatılır. Demlenen kahve daha sonra sürahiye akar. Damlama yöntemiyle yapılan kahvede kafein seviyesi yüksektir.

Üstüne dökmek / Pour Over

Pour Over temelde manuel bir damla kahve demleme yöntemidir. Bu yöntem, kahve yapımının değişkenlerini ellerinde tutmayı seven insanlar arasında ünlüdür. Dökme yönteminde kullanılan kağıt filtre, fazla yağların ve kalıntıların giderilmesine yardımcı olur. Bu, kahveye daha iyi bir tat verilmesine yardımcı olur. Kusursuz bir fincan kahve istiyorsanız, bu yöntem sabır ve hassasiyet gerektirir.

Soğuk Demleme / Cold Brew

Kahve midene uymuyor mu? O zaman soğuk demleme, kahve içmenin mükemmel bir yoludur. Bu yöntemde kahve telvesi ve su 24-36 saate kadar demlendirilir. Karışım daha sonra sıcak veya soğuk olarak servis edilmeden önce süzülmelidir. Süzme, fazla kahvenin çıkarılmasına yardımcı olur.

Cold Brew yöntemde yapılan kahvenin asitliği veya acılığı yokturdur. Lezzetini artırmak için süt veya tatlandırıcı gibi katkı maddelerinin de ihtiyaç kalmaz. Zaten gayet tatlı ve yumuşak bir lezzeti vardır. Soğuk demlemelerin bir başka avantajı da, hazırlandıktan 10-15 gün sonra kullanılabilmeleridir. Böylece ileride kullanmak üzere dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Bu demleme yöntemiyle ilgili tek sorun, yapımının zaman almasıdır. Yani aceleniz varsa ve hemen istiyorsanız, başka bir yöntem kullanmanız gerekecek.

Sifon / Siphon

Bir vakum kahve makinesi bu demleme yönteminde kullanılır. Mekanizma, biri su ile doldurulmuş ve diğeri buhar basıncı oluşturmak için ısıtılmış iki bölme içerir. Bu basınç, suyu yükselmeye ve kahve telvesi ile karışmaya zorlar.  bu karışım, basınç ve yerçekimi azaltılarak aşağı çekilir. 

Filtre, demlenmiş kahveyi alt hazneye geçirir. Sonunda mükemmel demlenmiş bir kahve almış olursunuz. Kahvenin tadı saf ve lezzet doludur. Kahveyi yapmak için gereken adımlar dikkatlice takip edilmelidir. Bu yöntem, hızlıca bir fincan kahve arayan biri için tasarlanmamıştır.

Moka Pot

Espresso makinesi oldukça pahalı olabilir. Espresso benzeri bir kahve yapmak için bir alternatif Moka Pot’tur. Yüzde yüz Espresso kahvesi gibi olmasa da harcadığınız zamana değecektir. 

Moka kabı, suyu kahve telvesi ile karıştırmak için  ve alt bölmeden yukarı doğru itmek için buhar basıncını kullanır. Bu yöntem ile Espresso arasındaki temel fark, moka kabının demlemek için daha düşük basınçlar kullanmasıdır. Kahvenin son tadı sert olur ve Espresso kahvelerinin sahip olduğu kremadan yoksundur.

Demleme yönteminizi seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörler

Doğru demleme yöntemini bulmak, kahvenizin tadının nasıl olmasını istediğiniz, demleme işleminin ne kadar sürmesi gerektiği, demleme makinesinin ne kadar maliyetli olduğu veya kahveyi hazırlamak için herhangi bir özel becerinin gerekli olup olmadığı gibi birçok faktöre dayanabilir. Bunlardan eminseniz, doğru yöntemi bulmak, bu faktörlere en yakın olan yöntemi seçmekle ilgilidir.

Son Olarak

Farklı kahve pişirme yöntemleriyle ilgili şüphelerinizin çoğu şimdiye kadar giderilmelidir. Artık kahve demlemek için yeni yöntemler keşfediliyor. Sonuç olarak, her şey mükemmel bir fincan kahveyi yapmanıza yardımcı olacak doğru yöntemi bulmak için. Ancak doğru kahve çekirdeklerini elde etmenin demleme yöntemi kadar önemli olduğunu unutmayın.

Kahvenin lezzeti demlemeyle ilgilidir ve farklı demleme yöntemlerini denemekten çekinmemelisiniz. Belki de daha önce hiç denemediğiniz bir yöntem sizin için vazgeçilmez olacaktır.

Bir cevap yazın