KAHVE KİRAZI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Her kahve tutkunu, kahve çekirdeğinin aslında bir kahve kirazının çekirdeği olduğunu bilmez.

Meyveden günlük içtiğimiz hale nasıl dönüştüğünü merak ediyor musunuz? Meyveyi yiyebilir misiniz? Ve tadı kahve gibi midir?

Kahvenin kiraz posası, elde edilen kahve çekirdeğinin tadı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipken, işlemeden kalan kabuk atık olarak kabul edilir. Ancak bazı şaşırtıcı faydaları vardır ve günümüzde birkaç farklı kullanım alanı vardır.

KAHVE KİRAZ MI?

Bekle, kahve aslında bir meyve mi? 

Doğru. Kahvenin ağaçta büyüdüğünü muhtemelen biliyordunuz. Ama bilmediğin şey, bu ağacın hoş kokulu beyaz çiçekler ürettiği (bazıları yasemine benzer koktuğunu söylüyor) ve daha sonra yeşil çilek benzeri kirazlara dönüşür. Olgunlaştıktan sonra pembe veya kırmızı renk alırlar ve toplanmaya hazırdırlar. Yine de, espresso biçimini alması için uzun bir yolu vardır .

Kahve çekirdekleri aslında bu kiraz benzeri meyvenin içinde bulabileceğiniz tohumlardır. Teknik olarak , kiraz meyvesinin dış kabuğu sert ve acıdır, iç kısmında sulu tatlı bir et ve altında, altındaki en iyi şey olan çekirdeği koruyan yumuşak bir tabaka bulabilirsiniz.

İÇİMİ ETKİLER Mİ?

Bazı çiftçiler , kirazın tadına göre çekirdeğinin kalitesini değerlendirebileceklerini söylüyorlar . Sert kirazlar, daha koyu renkler ve daha gelişmiş şekerler anlamına gelir. Sihrin çoğu, posayı fasulyeden ayıran yöntem sırasında gerçekleşir.

En popüler iki işleme yöntemini birbirinden ayırıyoruz . Basitçe söylemek gerekirse, doğal yöntem , kirazın tamamını kurutmak ve daha sonra kabuğunu ve posasını çıkarmaktır. Ve yıkanan yöntem , çekirdekleri suda fermente etmeden önce onları çıkardığınız zamandır. 

Kahvenin işlendiği yöntemleri anlamak, kahve çekirdeklerinizi seçerken aroma beklentilerinizi ve tek kaynağınızı seçerken aranacak özelliklerden birini geliştirmenizi kolaylaştırır .

Kahve endüstrisinde en çok kullanılan, yıkama yöntemi, daha parlak, daha asidik ve pürüzsüz kahve üretir. Doğal yöntem, kahveyi vücutta daha dolgun, daha tatlı ve daha sağlam üretir.

Vişne Kahvesi

PULP’A NE OLUR?

Ne yazık ki, hamurun çoğu su yollarına atılıyor ve onları kirletiyor. Bazı çiftçiler onu gübre olarak kullanıyor ve diğerleri bu kahve üretiminin yan ürününü kullanmanın daha yenilikçi yollarını buldu.  

Doğal işleme yöntemiyle elde edilen kavuzların en yaygın kullanım şekli cascara çayı denen şeydir . Antioksidan bakımından zengin ve lezzetlidir. Aynı zamanda tarımsal verimsizliğe bir çözüm sunar ve kahve çiftçileri için ek bir gelir kaynağı sağlayabilir. 

KAHVE? ÇAY? YA DA HER İKİSİ DE?

Bu kahve kiraz çayı dünyanın her yerindeki kafelerde ortaya çıksa da, yine de o kadar yaygın değil. İspanyolcada “kabuk” veya “öz” anlamına gelen cascara kabukları, geleneksel çay yapraklarından daha büyük olması ve daha çok kuru üzüm veya fındık kabuğuna benzemesi ile ayrılır.

Cascara çayı, bir çaya benzer şekilde bir french pres ile demlenebilir ve belirli kabuk-su oranları, elde edilen fincanı etkiler. Cascara, en azından modern dünyada hala oldukça yeni bir içecek olduğundan, oranlar ve demleme zamanı ile deney yapmak için alanaklar sağlıyor.

Cascara bir kahve bitkisinden gelir ancak kahvenin tadı yoktur, çünkü çekirdeklerin çoğu tadı kavurma işlemi sırasında geliştirilir. Genellikle meyve, çilek, ebegümeci ve hatta tütüne benzer tatlı bir tada sahip olduğu tarif edilir. Bazı üreticiler , kirazların bazı tat notalarında kavrulmuş kahvenin aromasını tahmin edebileceğini söylüyor.

Kahve kirazından yapılan cascara çayı, Bolivya’da genellikle birkaç çubuk tarçınla birlikte tüketilir ve “fakir adamın kahvesi” olarak anılır. Yemen’de daha geleneksel kahvenin icadından önce de içildiğine inanılıyor . 

Kahve çekirdekleri kafeini kirazlardan alır, ancak kalan kabuklar cascara çayına demlendiğinde kafein seviyeleri düşük kalır. Kafein içeren normal çaya göre, ancak bir fincan kahveye kıyasla, seviyeleri önemsizdir. Bu yüzden kahve fabrikasından ayrılmak istemeyen, ancak kafein ve gerginliği azaltmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir .

Vişne Kahvesi

DİĞER KAHVE KİRAZ KULLANIMLARI VE FAYDALARI

Kahve kirazını kullanmak sadece çevre için daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda etkileyici sağlık yararları da vardır. Antioksidanlarla doludur ve size sağlam metabolizma sağlar.

Bazı yenilikçi kahve üreticileri cascara çayıyla yetinmiyor. Günümüzde kahve kirazı, tereyağı, çikolata ve hatta şerbet gibi farklı ürünler üretmek için kullanılmaktadır ve gurmeler için kahve tariflerini bir sonraki seviyeye taşımaktadır.

Bu Hawai şirketi , kahve kirazının antienflamatuvar özelliklerini öğrendi ve hamurunu kahvelerine mükemmel sağlık yararları sağlamak ve hatta kahve kiraz suyu yapmak için kullanıyorlar.

Ulusal Sağlık Enstitüsü , kahve kirazı antioksidan seviyelerini nar veya yeşil çaydan 10 kat daha yüksek olarak sıraladı. Bu nedenle bazı cilt bakımı şirketleri, ürünlerine üstün özellikler kazandırmak ve cildin yaşlanmasını önlemek için kahve kirazı kullanır. 

SADECE MEYVEYİ YEMEYE NE DERSİNİZ ?

Bir kahve çiftliğine herkesin erişemeyeceği gerçeğinin yanı sıra, bu kazanılmış bir lezzettir. Bazıları tadı mango veya karpuz gibi tatlı ve yasemin, ebegümeci veya gül suyu gibi kokulu olduğunu söylüyor. Ya da hepsini aynı anda hissettiklerini söylüyorlar. Tadı narin ve geçicidir.

Kahve kirazı yeni süper gıda mı? Muhtemelen çok ileri götürüyor. Ancak, kahve işlendikten sonra kurutulmuş kabuğun kullanılmasının birkaç farklı yolu vardır .

Kahve çekirdeği, beyaz çiçeklerden ve olgun kırmızı kirazlardan fincanınıza girene kadar epey bir yolculuktan geçiyor.

Kirazları yiyebilir, kabuklarını demleyebilir, alışılmadık lezzetini tatlı olarak tadabilir, hatta kahve kirazlarından yapılan bir deri ürünü satın alabilirsiniz. Yan ürün aksi takdirde boşa gideceğinden, bu seçenekler araştırmaya değer.

İşte kahve kirazının gizemi çözüldü.

Kahve bitkisi gerçekten sihirli bir bitkidir.

Ama bunu zaten biliyordun.

Kafeinli kalın!

Bir cevap yazın