KOSTA RİKA KAHVESİ : KUŞ DOSTU

Kosta Rika Kahvesinin Özellikleri

Tipik olarak kahve bitkisi Caturra ve bazen Catuai gibi yüksek oranda değerlendirilen bir Kosta Rika kahvesi, genellikle dolu, harika bir gövdeye ve zengin, güçlü bir tada ve gevrek bir asiditeye sahiptir.

Özellikle Kosta Rika’nın en iyi yükseklikte yetişen kahveleri özel olup, temiz ve gevrek bir tada sahip iyi vücutları, meyvemsi ve parlak asitlikleri ile dikkat çekmektedir.

Yüksek Rakımlı Kahve Hasatı

Kosta Rika kahveleri, genellikle yüksek rakımları ve hoş bir asitliği ile Güney / Orta Amerika’daki en iyi kahve aroması profillerinden bazılarına sahip olduğuna inanılır ve bu da harika kahve incelemelerine yol açar. Tanımlayıcı tat notaları arasında kahverengi-şekerli bir tatlılık, narenciye notaları ve kayısı benzeri meyveli tatlar da bulunur.

Kosta Rika kahvelerini evde kullanmak için satın alırken, doğrudan kahve çekirdeğini ve taze kavrulmuş kahveleri almanızı öneririz. Bir bakkalda veya Amazon’un depolarında haftalarca veya aylarca rafta duran markalı bir ürün satın almak, bu birinci sınıf kahvelerin tüm lezzetlerini deneyimlemenize izin vermeyecektir ve nispeten yumuşak ve bayat olacaktır.

BÜYÜYEN BÖLGELER

Kosta Rika, her iki tarafında okyanuslarla çevrili, uzun sahil şeridine sahip, ancak yine de ideal kahve yetiştirme yüksekliklerine ulaşan nispeten dar bir ülkedir.

KOSTA RİKA “TARRAZU” KAHVESİ

Tarrazu bölgesinde en iyi Kosta Rika kahvelerinden bazıları üretilir. San Marcos’un başkenti deniz seviyesinden yaklaşık 1.350 metre yüksektedir, ancak çevredeki dağlar 1.700 metreye kadar çıkarak çok yüksek rakımlara ve en iyi kahvelerin geliştirilmesine izin verir. Tarrazu bölgesi, minimum 1.200 metre rakım ile ülkenin iç dağlarında yer almaktadır ve bu bölgedeki en iyi kahvelerin, karmaşık bir aroma sergileyen nispeten ağır gövdeli olduğu bilinmektedir. Neredeyse tüm Tarrazu kahveleri Strictly High Grown’dur.

Özellikle San Marcos de Tarrazu’nun seçkin bir kahve ürettiği biliniyor. Tarrazu’daki La Minita Kahve Çiftliği, çok beğenilen arabica kahveleriyle ünlüdür.

Kahve Hasatından bir kare

KOSTA RİKA “MONTE CRİSOL” KAHVESİ

Kosta Rika’nın en iyi kahvelerinden biri, ülkenin Batı Merkez Vadisi’nde yetişen Kosta Rika Monte Crisol’dur. Monte Crisol kahvesi tatlılığı, ipeksi gövdesi ve meyvemsi parlaklığıyla bilinir. Demlenmiş kahve ayrıca yaban mersini ve tereyağlı bir yüzeye sahiptir.

KOSTA RİKA “ALAJUELA” KAHVESİ

Alajuela, Kosta Rika’nın Kuzey-Orta bölgesinde yer alır ve 100 ila 2.600 metre arasında değişen rakımlara sahip dik yamaçları ile bilinir. Kahvenin çoğunluğu 1.200 ila 1.600 metre arasında yetiştirilir ve hasat edilir ve elma ve kayısı aromasıyla bilinir. Caturra ve Catuai başlıca çeşitlerdir.

KOSTA RİKA “CARTAGO” KAHVESİ

Cartago bölgesi, Valle Del Guarco’da Kosta Rika’nın neredeyse ölü merkezidir. Cartago bölgesi, kahveyi esas olarak 1.200 ila 1.650 metre arasında yetiştiriyor ve tatma notları, harika baharat ve fındık aromasına sahip olduğunu gösteriyor. Caturra ve Catuai başlıca çeşitlerdir.

Kahve Hasatı Yapan Kosta Rikalı

HEREDİA VE TRES RİOS BÖLGELERİ

Kosta Rika’nın Heredia ve Alajuela bölgelerinden gelen kahveler, tam vücutları ve zengin, güçlü tadı ve asitliği ile bilinir. Tres Rios, Pasifik Okyanusu kıyısına yakındır ve tatlı, hafif bir tada sahip parlak kahveler ürettiği bilinmektedir. Bu bölgelerin yüksekliği 1.200 ila 1.650 metre arasındadır.

DAHA AZ YAYGIN KAHVE ÜRETEN BÖLGELER

  • Guanacasce
  • Orosi (900 – 1.200 metre)
  • West Valley (1.200 – 1.650 metre)
  • Turrialba (600 – 900 metre)
  • Brunca (800 – 1.200 metre)

ÇEŞİTLER

Kosta Rika’da yetiştirilen diğer kahve bitkisi çeşitleri arasında, tam gövdeli, parlak bir kahve ürettiği bilinen Caturra, Catuai ve Mondo Novo bulunur.

Kosta Rika’nın Villa Sarchi çeşidi, Caturra çeşidinden ve Bourbon çeşidinden türetilmiştir.

SARCHİMOR VE TİMOR

Kosta Rika’da yetiştirilen diğer bir kahve bitkisi çeşidi, Sarchimor olarak bilinir ve Timor çeşidi ile Kosta Rika Villa Sarchi çeşidi (Coffea arabica türü villa sarchi) arasında bir melezdir.

Timor varyetesinden (kendisi de Coffea canephora var. Robusta ve Coffea arabica’nın bir melezi olan) miras kalan özelliklerden dolayı Sarchimor, kahve hastalığı olan kahve yaprağı pasına ve gövde kurduna karşı önemli bir dirence sahiptir . Sarchimor türü Hindistan ve Kosta Rika’da yetişir.

YEŞİL KAHVE

Kosta Rika Yeşil Kahve

Yeşil kahve sınıflandırması Kosta Rika kahvelerini yükseklikten etkilenir sertlik temelli irtifa ve notlarının aritmetik ortalamasıdır. Daha doğrusu, kahve kirazının (meyvenin) kahve bitkisinde ne kadar sürede olgunlaştığından etkilenir. Genel olarak, daha yoğun ve dolayısıyla daha sert kahve çekirdekleri üreten daha yüksek bölgeler, daha iyi kabul edilir. Bölgedeki yerel komisyoncular ve distribütörler, kavrulmuş kahveleri Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya getirmek için yeşil kahve ithalatçılarıyla birlikte çalışıyor. Daha sonra 132 lb’lik dökme kahve poşetlerinde büyük ölçekli kahve kavurma makinelerine satılır.

Kosta Rika kahveleri genellikle Adil Ticaret ve Organik sertifikalı olarak da mevcuttur. Rainforest sertifikası Kosta Rika’da da popülerdir.

Kosta Rika derecelendirme sistemi aşağıdaki sınıflandırmaları içerir:

  • Deniz seviyesinden 1.200 metreden daha yüksek büyüyen Strictly High Grown (SHG) / Strictly Hard Beans (SHB);
  • 3.300 fit (1.000 metre) ile 3.900 fit (1.200 metre) arasındaki yüksekliklerde büyüyen İyi Sert Fasulye (GHB) ve
  • 500 metreden 900 metreye kadar yükselen Orta Sert Fasulye (MHB).

En iyi Kosta Rika kahvesi , yüksek rakımlarda bulunanlar olma eğilimindedir, kesinlikle yükseklerde yetiştirilir.

Kosta Rika’dan potansiyel yeni bir ihracat , kahve çekirdeklerinin yanı sıra çiftçilerin gelirlerini artırmaya yardımcı olabilecek potansiyel bir ihracat olan, cascara olarak bilinen kurutulmuş kahve kirazının kendisidir. Kahve kirazları tipik olarak atılır (bazen gübre için kullanılır), ancak aslında cascara latte  ve kahve unu gibi şeylere dönüştürülebilen oldukça besleyici bir üründür .

KADIN KAHVESİ

IWCA’nın (International Women’s Coffee Alliance) Kosta Rika’da WCACR (Kosta Rika Kahvede Kadınlar Birliği) olarak bilinen bir bölümü vardır. 2005 yılında başlatılan şirket şu anda kavurucular, ihracatçılar, değirmenciler ve yetiştiricileri içeren 7 bölgeden 17 şirket üyesine sahiptir.

Kosta Rikalı kahve üretimi yapan bir aile

“Kadın Kahvesi” ile ilgili yaygın bir yanılgı, kadınları kesinlikle desteklediği yönündedir. Bu kesinlikle doğru değildir – kadınlara doğrudan bir prim ödenirken, koca dahil çoğu operasyonda tüm aile yer almaktadır. Kadınların kahve hareketinin doğası, kadınlara çiftliklerinde yaptıkları işten elde ettikleri paraya erişim hakkı verilmesini sağlamaktır; bu, genellikle doğrudan erkeklere ödenmesi halinde harcanacak olandan daha sık olarak aile için ev ihtiyaçları için harcanmaktadır.

KUŞ DOSTU

Kosta Rika kahvesi, çiftliklerin belirli bir kapsama alanına ve kuşların yuva yapabileceği daha uzun boylu ağaçlara sahip olması için ek gereksinimlere sahip olan Kuş Dostu sertifikalı olarak temin edilebilir. Kahveyi gölgelemek için daha uzun ağaçların olmaması, kuşların güvenli yuvalama alanları olmadan bırakılması ve biyolojik çeşitliliğin etkilenmesi anlamına gelir.

Saf odaklı toptan kahve operasyonları, gölgesi kahve çekirdeklerinin büyümesini yavaşlatan ve kahve bitkilerinin üretimini azaltan daha büyük ağaçları temizleme eğilimindedir. Bu daha yavaş büyüme, kahvenin daha az lezzet ve daha düşük kaliteli bir kahve geliştirmesi anlamına gelir, ancak daha yüksek verim daha fazla para anlamına gelir. Kuş Dostu kahvelerin genellikle gölgede yetiştirilmeyen kahvelerden daha kaliteli olduğu söylenebilir , ancak bu mutlak bir kural değildir.

Buraya kadar okuduğun için teşekkür ederiz. Dünya kahveleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takipte kalın unutmadan Kosta Rika kahvesini merak ettiysen aşağıda ki ürün ilgini çekebilir.

Kafeinle Kalın!

Bir cevap yazın