MADAGASKAR KAHVESİ: YAŞAMIN VE KÜLTÜRÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Madagaskar, Hint Okyanusu’nda yer alan bir ada ülkesidir ve dünyanın en büyük dördüncü ada ülkesidir. 88 milyon yıldan fazla bir süre önce Hint Yarımadası’ndan kopan bitki ve hayvanların göreceli olarak izole bir şekilde evrimleşmelerine izin verildi: burada ki yaban hayatının % 90’ından fazlası yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunamıyor .

Şimdi orada bulunması garanti edilen diğer şeylerden biri (bununla nereye gittiğimizi görebilirsiniz…) kahve. Madagaskar halkı için kahve bir yaşam tarzı, gerçek bir ulusal saplantı . Madagaskar, dünyanın en sevilen kafeinli içeceğinin üretimine ve tüketimine adanmıştır .

Kahve Madagaskar’a nasıl ulaştı? Toplumda önemli bir rol oynuyor mu? Ve kahve kültürlerinin bazı benzersiz özellikleri nelerdir?

MADAGASKAR KAHVESİNİN KISA TARİHİ

Kahve ilk olarak Madagaskar’ın komşu adası Réunion’da tanıtıldı, daha önce Bourbon Adası olarak biliniyordu. Bu kahve Etiyopya’dandı ve hızlı bir düşüşten önce biraz başarılı oldu. Herhangi bir çalışkan çiftçinin yapacağı gibi, bu Réunion Creoles de bitkileri Madagaskar’a götürdü ve orada kahve üretimine devam etti.

Bununla birlikte, Fransız sömürgeciler 1895’te Madagaskar’a geldi ve kahve üretiminin kontrolünü hızlı bir şekilde ele aldı. Sömürge politikaları, kahveyi 1930’larda adanın en büyük ihracatı haline getirdi. Bunun bir iyi yanı, kasıtsız olarak yerli Malagasy’den küçük toprak sahibi üretimini teşvik etmeleriydi.

Ancak 1947’de Fransızlar, Réunion Creoles ve yerli Malgaş milliyetçileri arasında kaynaklarla ilgili bir ayaklanma , Fransız sömürge tarihindeki en kanlı olaylardan birine yol açtı. Bu iki karşıt taraf arasındaki çatışma, Madagaskar toplumunda derin izler bıraktı.

Madagaskar için bağımsızlık 1960 yılında geldi ve 1980’lere kadar adanın en büyük kahve ihracatçılarından biriydi. Bu dönemde, Madagaskar dünyanın en büyük sekizinci kahve üreticisiydi .

Kahvenin yanı sıra karanfil, vanilya ve pirinç de ihraç edilmektedir – bu çiftliklerin çoğu geçimliktir. Çiftçiler öncelikle ailelerini doyurmak ve fazlasını yerel pazarlarda satmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Madagaskar Kahvesi

KAHVENİN KENDİSİ

Madagaskar’da yetişen kahve zamanla değişti. Önceleri ülkede yetiştirilen düşük kaliteli robusta iken, şimdi daha yüksek dereceli arabica çekirdeklerinin miktarı artmıştır. Madagaskar’da üretilen kahvenin yaklaşık % 90’ı hala robusta , ancak şimdi arabica kalan% 10’u kaplıyor.

Madagaskar robusta kahvesi artık yüksek kaliteli olarak kabul edilir. Robusta’nın çoğu Fransa’ya ihraç ediliyor.

Robusta, Vatovavy-Fitovivany bölgesindeki doğu kıyısı, Antalaha, Tamatave, ayrıca kuzeybatıda Ambanja yakınlarındaki Nosy Be’de ve Sambirano Nehri kıyısında 100-300m rakımlarda ülkenin tropikal bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Arabica, orta yaylalarda, Antananarivo ilinde ve Alaotra Gölü yakınlarında daha yüksek rakımlarda yetiştirilmektedir.

KAHVEYİ ÜRETMEK

Madagaskar’da küçük, aile tarafından işletilen çiftlikler hakimdir. Bu çiftçiler, iyi bir ürün elde etmek için gereken zamanı ve çabayı gösterirler. Kahve meyveleri önce elle toplanır yıkanır ve güneşte kurutulur.

Buradaki kahve dahil çoğu mahsul , yüzlerce yıldır olduğu gibi organik olarak üretiliyor , ancak sertifika yokturdur . Bu çiftçiler, mahsulleri karıştırarak ve doğal, yabani gübreye güvenerek kahvenin mümkün olan en sağlıklı şekilde yetiştirilmesini sağlıyor. Bu, doğal çevrenin lekelenmesini en aza indirmek için biyolojik çeşitliliği ve yabani haşere kontrollerinin sürekli kullanımını teşvik ediyor.

Madagaskar’ın vanilya gibi diğer yüksek kaliteli mahsulleri ihraç etme başarısı, arabica çekirdeklerinin uluslararası özel kahve pazarında bir izlenim bırakacağı konusunda iyimserlik yarattı . 2017’de Madagaskar , değeri 680 milyon doların üzerinde 1.600 ton hazır vanilya ihraç etti – işte bir gün kahve de bu büyük rakamlara ulaşacak!

Uluslararası Kalkınma Birleşik Devletleri Ajansı (USAID) Madagaskar Robusta ve Arabica fasulye çiftçiler için yardım sağlamak ve başarılarını teşvik etmek çok çalışmıştır.

Kahve yetiştiriciliği , çekirdeklerin kavrulması ve alternatif ve sürdürülebilir çiftçilik yöntemlerine odaklanan yeni teknikleri göstermek için yeni eğitim ve işleme merkezleri kuruldu .

EŞSİZ BİR SEKTÖR (VE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT KUTULARI?)

Kendinizi bu ülkede bulursanız, kesin olan bir şey var: Harika yeşil kahve çekirdeklerini çıkarmak için uzun süre aramanıza gerek kalmayacak . Bunlar, geleneksel olarak 390 gr yoğunlaştırılmış süt kutuları ile büyük çuvallardan çıkarıldığı pazarlarda Madagaskar’ın her yerinde satılıyor.

Evet… bunun bir miktar kahve hesaplamak için garip bir yol olabileceği konusunda hemfikiriz, ancak bizi dinleyin. Madagaskar’da yoğunlaştırılmış süt çok popülerdir, bu da bu güvenilir tenekelerin her yerde bulunduğu anlamına gelir. Bu yerel pazarlarda kahve satın almak için tüm sistem kepçelere dayanmaktadır.

Yeşil kahve, bu pazarlarda satılan tek kahve türü değildir: demlenmiş kahve her yerde bulunur ve Madagaskar’daki birçok insan için temel bir gelir kaynağıdır. Bu özellikle kadınlar için geçerli: Sahra altı Afrika’da, tarım dışındaki tüm kadın işçilerin % 51’i kafe işletiyor.

Madagaskar Kahvesi

ÖNEMLİ BİR ROLE SAHİP

Madagaskar’da kahve seven insanlar olduklarından, bu satıcılar, özellikle özel kafelerde içki içemeyenler için önemli bir amaca hizmet ediyor. Bu doğaçlama tezgahlar her yerde bulunabilir ve kahve içmek istediğinizde her zaman hazırdır .

Ancak bu satıcıların sağladığı sadece kahve değil. Madagaskar’da çok sayıda insan yemek pişirmek için yakıtın yanı sıra yiyeceğe de sahip olmadığından, birçoğu yiyecek için de bu satıcılara güveniyor. Kahvenin yanında servis edilen geleneksel pirinç kekleri bu insanlar için çok ihtiyaç duyulan besinleri sağlar.

Satıcı olarak çalışmak, getirisi az olan zorlu bir iştir – satıcılar nadiren çocukları için istikrarlı bir eğitim sağlayacak, kaliteli barınma veya sağlık hizmeti alacak kadar para kazanabilirler. Yine de, Madagaskar’ın yerel toplulukları için çok önemlidirler ve sıcak bir fincan kahvenin her zaman önemli olan tadını sağlarlar.

İŞİNİ SEVEREK YAPANLAR

Madagaskar çiftçileri, hem kıyılarında hem de ötesinde tadı ile takdir edileceğini bildikleri mükemmel tada sahip kahveyi üretmek için geleneksel yöntemler kullanıyorlar .

Kahve burada bir pick-me-up’tan daha fazlasıdır, bir yaşam tarzıdır . Madagaskar’daki insanlar günlerine başlamak için ona güvenmekle kalmıyor, hayatlarının çoğu da buna bağlı. Uzun zamandır Madagaskar tarihinin ve kimliğinin bir parçası olan ve yakın zamanda değişmeyeceği kesin olan önemli bir mahsul.

Aramayı iptal edin, kahvenin en büyük hayranlarını bulduğumuzu düşünüyoruz.

Kafeinli kalın.

Bir cevap yazın