MEKSİKA KAHVESİ :VAHŞİ BATININ ÖZÜ

Meksika, zıt manzaralar ve zengin geleneklerin ülkesidir. Geniş çöller, karla kaplı zirveler, serin bulut ormanları ve iki ünlü kıyı şeridi, Karayip Denizi ve Pasifik Okyanusu’nun büyüleyici güzelliği.

Meksika’daki her şehrin kendine özgü gelenekleri ve aşçılık yetenekleri vardır. Kim Meksika’nın en popüler aperatifi olan enchiladas’tan bir ısırık almak istemez ki? İster atıştırmalık ister hamur işi olsun, herhangi bir Meksika yemeği için mükemmel bir çift elbette Meksika kahvesidir.

Hem Atlantik hem de Pasifik okyanuslarına yakın merkezi konumu nedeniyle Meksika, Arabica çekirdeklerinin yetiştirilmesi için mükemmeldir. Meksika’nın kahve bitkileri, konumu ve farklı iklimi nedeniyle her yıl 3 ila 4 kez çiçek açma eğilimindedir. Kasım’dan Mart’a kadar olan aylar genellikle kahve mahsullerinin başarılı bir şekilde hasat edildiğini görür.

Meksika, önemli ölçüde değişen bir araziye sahiptir, ancak yetiştirilen kahve çekirdeklerinin çoğu (yaklaşık% 40) orta ila yüksek rakımlı ormanlardandır.

MEKSİKA’DAKİ ÖNEMLİ KAHVE BÖLGELERİ

Meksika’da kahve, yetiştirildiği rakıma göre sınıflandırılır ve çoğu koyu kavrulmuş kahveyi harmanlamak için kullanılır. Meksika kahvesinin çoğu, kara kütlelerinin doğuya doğru kıvrılıp daraldığı güney bölgelerinden geliyor.

  • Chiapas – Bu bölgenin sıcak, tropikal iklimi büyük büyüme koşullarına sahiptir ve oldukça tutarlı bir çıktı üretir. Bu bölgedeki yanardağlar, kahve bitkilerine besin sağlayan verimli topraklar sağlayarak çiçek açmalarına yardımcı oldu.
  • Veracruz – Bu bölge, Meksika’nın orta sıradağlarının körfez tarafında yer almaktadır. Bölgedeki kahvenin çoğunun yetiştirildiği ova alanlarında mahsuller önemsiz kabul ediliyor. Bununla birlikte, yakındaki dağlık kesimler ünlü Altura Coatepec’i üretir.
  • Oaxaca – Oaxaca’nın güney eyaletinde, orta dağların güney yamaçlarından Oaxaca Pluma kahvesi yetiştirilir.
  • Puebla – Mexico City’nin hemen doğusunda bulunan, Meksika’nın en büyük eyaletlerinden biridir.

“YÜKSEK BÜYÜME” = YÜKSEK KALİTE

Chiapas ve Oaxaca bölgelerinden üretilen kahveye Altura denir ve “yüksek yetişmiş” anlamına gelir. Kahve üretimi söz konusu olduğunda, daha yüksek neredeyse her zaman daha iyi demektir. Meksika Altura kahve çekirdekleri çok yüksek kalitede kabul edilir ve Amerika’da en iyi yetiştirilenler arasındadır. Şimdi buna daha yüksek yer diyorsunuz!

KÜÇÜK ÇİFTLİK KAHVE ÜRETİCİLERİ

Meksika’dan gelen kahvenin çoğu küçük, özel mülkiyete ait çiftliklerde yetiştirilir ve elle kurutulur ve toplanır, bu da Meksika’yı organik kahvenin en bol ihracatçılarından biri yapar. ABD’ye olan yakınlığı, bu yüksek kaliteli kahvelerin çoğunun doğrudan sevk edilmesine izin veriyor ve bu da ona ABD pazarında daha düşük bir fiyat veriyor.

MEKSİKA KAHVESİ ÖZELLİKLERİ

Meksika Kahve Çekirdekleri

Meksika kahvesi, hafif ve hafif yapılı bir demlemeyi seven kahve severler içindir. Hafif gövde ve düşük asitlik artı bir ceviz tadı genellikle Meksika kahvesi olarak tanımlanır. Meksika’nın en kaliteli kahvesi asitli bir çırpıda, narin bir gövdeye ve çok hoş bir kuruluğa sahiptir – tıpkı güzel bir beyaz şarabınki gibi.

Ülkedeki farklı kahve yetiştirme bölgeleri nedeniyle, Meksika kahvesi çok çeşitli tatlara ve tonlara sahiptir. Bu, karmaşık olmayan ve farklı karışımlar için bir temel oluşturabilen bir kahve ile sonuçlanır.

Meksika’da en kaliteli kahve çekirdeklerini yetiştiren Chiapas, Meksika-Guatemala sınırına yakın bir konumdadır ve kahvesi, orta ila hafif gövdeli, farklı hassas, hafif tadı ve zengin, canlı asitliği ile bilinir. Bir fincan Chiapas kahvesinin, çok daha ince bir Guatemala kahvesinin güçlü tadı ve karmaşıklığına rakip olabileceği söyleniyor.

MEKSİKA KAHVESİ KARIŞIMLARI VE MARKALARI

Meksika kahvesi, parlaklığı ve gövdesi ve çok ince tadı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Meksika kahvesi makul fiyatlıdır, bu da Meksika’nın farklı bölgelerinden gelen her lezzeti denemeyi uygun kılar.

Genellikle pazar adı Tapachula ile etiketlenen Chiapas kahvesi, zengin, canlı asitliği ve hafif ve orta gövdeli hafif, hassas tadı ile ayırt edilebilir.

İyi bir espresso olan Café Bustello , Meksika’da üretilen ön öğütülmüş kahvenin birkaç yaygın raf markasından birinden yapılır. Dikkat çekici bir kahve olarak görülmese de, hoş bir tadı vardır ve sabahları hızlı bir başlangıç ​​yapmak veya bir öğleden sonra demlemek için iyi olduğu kabul edilir.

Diğer örnekler arasında saygın Altura Coatepec ve Coaxa Pluma bulunmaktadır . Coatepec kasabasının adını taşıyan eski, lezzetli tadı, hafif gövdesi ve çikolata izleri taşıyan parlaklığı ile ayırt edilir. Coaxa Pluma ise hafif gövdesi ve hafif asitliği ile bilinir.

Ne yazık ki, Meksika’dan gelen yüksek kaliteli kahvenin çoğu Avrupalı ​​alıcılara satılıyor ve özellikle Almanlar arasında popüler. Bunlardan bazıları Germanis , Irlandia , Santa Catarina ve Liquidambar’dır . Avrupa’ya seyahat ederseniz veya Avrupalıysanız (şanslısınız!), Kesinlikle bunları denemelisiniz.

ABD daha az kaliteli kahve ve çekirdekleri ithal etse de, Meksika kahvesi çekirdekleri genellikle çoğu insanın her gün keyif alacağı harika bir tada sahiptir.

MEKSİKA KAHVESİ YAPMAK

Meksika Kahvesi Yapmak

“Meksika kahvesi”, Meksika kahve çeşitlerinin hafif aromasından tam olarak yararlanan bir kahve karışımı türüdür. Evde yapabileceğiniz gurme benzeri bir eserdir .

En sevdiğiniz Meksika kahve çekirdeklerini ekleyerek başlayın, ardından kahve hazırlanırken filtre sepetine iki çay kaşığı güçlü tarçın ekleyin. Kahve pişirilirken ocakta bir bardak süt, 1/3 bardak çikolata şurubu ve 2 yemek kaşığı esmer şeker şeker yavaş yavaş yok olana kadar pişirin.

Karışımı kahve / tarçın kombinasyonuyla biraz vanilya özü ile doldurulmuş bardaklara dökün. Profesyonel bir barista tarafından yapılmış gibi yapmak için daha fazla tarçın ekleyebilir veya üzerine krema ekleyebilirsiniz.

Genel olarak Meksika’dan üretilen kahve çekirdekleri, kahvesini hafif ve pürüzsüz isteyen ve harika hale getirmek için başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayan kahve severler için ideal bir fincan oluyor. Bir dahaki sefere arkadaşlarınız olduğunda, biraz Meksika Kahvesi hazırlamayı deneyin – bir daha asla yerel gurme kafenizde para harcamak istemeyebilirsiniz!

Daha yeşil bir dünya daha iyi bir kahve dünyasıdır!

Günlük kahve alışkanlığınız için hangi paket lezzetli çekirdeklerden satın alacağınızı seçmek zor bir karar olabilir. Pek çok farklı harika özelliğe sahip pek çok seçenek var.

Seçeneklerinizi daraltmak mümkün, eğer Meksika kahve çekirdeklerini denemeye karar verdiyseniz bu ürünlerimize bir göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın