MEVCUT HER KAHVE TÜRÜNÜN TAM LİSTESİ

Kahve ufkunuzu genişletmeyi ve ister çekirdek ister demleme olsun, yeni kahve türleri denemeyi düşündünüz mü ? Bu harika. Ama orada kaç seçenek olduğunu biliyor musun?

Ben bile orada kaç farklı kahve türü olduğunu tam olarak bilmiyordum.

Gerçek şu ki, dışarıda sadece sizin tarafınızdan tadını çıkarmayı bekleyen birçok farklı kahve türü var.

Var olan her kahve türüne bir göz atalım, böylece yeni bir şeyler denemeye hazır olduğunuzda uygun bir listeye erişebilirsiniz.

FARKLI KAHVE ÇEKİRDEKLERİ

Piyasadaki diğer meyve türlerinden farklı olarak birçok farklı kahve türü vardır. Yine de üretilen ve kullanılan çekirdeklerin çoğu iki ana türe ayrılabilir: Arabica ve Robusta.

Arabica çekirdekleri , günümüzde dünyada üretilen ve satılan kahvenin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ve dünya kahve tüketiminin yaklaşık% 60’ını oluşturuyor. Genellikle diğer çekirdek türlerinden daha yüksek kalitede oldukları düşünülür ve ağırlıklı olarak Latin Amerika’da yetiştirilirler. 

Robusta çekirdekleri ise pek çok espressoda üretilen ve kullanılan ve hatta gerçekten sert bir kahve tercih edenler için çok daha güçlü ve acı bir çekirdektir. Arabica çekirdeklerinin yaklaşık iki katı kafein içeriğine sahip olma eğilimindedirler. 

İki az yaygın türleridir Liberica ve Excelsa özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde az rastlanır,. İlki, yalnızca Filipinler’de yetiştirilmektedir ve Amerika’ya hiç ithal edilmemektedir. Öte yandan, ikincisi (genellikle bir Liberica çekirdek cinsi olarak kabul edilir) dünya tüketiminin yalnızca yaklaşık% 7’sini oluşturur ve Güneydoğu Asya’da yetiştirilir.

Bunların her biri hakkında biraz daha fazla bilgi istiyorsanız okumaya devam edin:

ARABİCA

Kahve uzmanları arasında hayranların favorisi olan Arabica’nın dünya üretimindeki yaygınlığına ilişkin tahminler yüzde 60 ila 75 arasında değişiyor. Bu bitkiler, zaman zaman dağ çeşitleri olarak adlandırılır, çünkü bol gölgeli ve sabit yağışlı daha yüksek rakımlarda yetiştirilirler. 

Genel olarak, bu, farklı türler arasında en “hassas” veya en az dayanıklı olanıdır. Bu, onu yanlış ortamda yetiştirmenin mahsulün başarısını ciddi ve olumsuz olarak etkileyebileceği anlamına gelir. Ayrıca hastalıklara daha duyarlıdırlar. (Bitki hastalıklarını kastediyoruz, grip değil)

Açıkçası farklı yerler arasında yüksek miktarda varyasyon olsa da, Arabica çekirdekleri daha parlak gövdelere sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, genellikle daha karmaşık tat profillerine ve aromalarına sahiptirler, bu yüzden ciddi kahve içenler arasında daha popüler olma eğilimindedirler. 

Bu çekirdekler en iyi sıcak demleme, özellikle de dökme gibi manuel tekniklerle sergilenir. Bununla birlikte, krema ve şeker veya soğuk demleme yöntemlerine giderseniz derinlikleri ve karmaşıklıkları gölgede kalabilir veya seyrelebilir. 

ROBUSTA

Daha sonra, diğer çok yaygın kahve çekirdeği türü Robusta’dır . Demlemenin kalitesi ve derinliği sayesinde popülerliğini kazanmak yerine, bu bitkiler yüksek kafein seviyeleri ve sertlikleri ile popülerdir . 

Daha sıcak iklimlerde ve çeşitli yağışlarda gelişirken, Robusta çekirdeklerinin çok daha geniş bir iklim ve rakım yelpazesine dayanabildikleri bilinmektedir. Ayrıca hastalıklara diğer çeşitlerden çok daha iyi dayanırlar. Bu direnç, onları büyük mahsullerde yetiştirmek için daha iyi hale getirir. 

Daha yüksek kaliteli dayanıklı, daha düşük asitliğe ve ağır gövdeye sahip olma eğilimindedir. Bu biralar, krema ve şeker gibi şeylere karşı daha iyi durur ve onları Vietnam Kahvesi gibi bir şey için mükemmel kılar . Ve özellikle kafein vuruşları için küratörlüğünü yapılan Death Wish gibi karışımlarda iyi çalışıyor . 

LİBERİCA VE EXCELSA

Excelsa aslında Liberica’nın bir alt çeşididir; ancak, iki tipin çok farklı profilleri vardır, bu nedenle birçok insan hala onları tamamen farklı iki tip olarak kabul eder. 

Liberica çekirdeklerinin popülaritesi, kahve pasının dünyadaki Arabica mahsullerinin% 90’ını yok ettiği 1890’larda zirveye ulaştı . Filipinler, her türlü ciddi üretime ilk başlayanlar oldu ve böylece büyük bir tedarikçi haline geldi. 

Bu çekirdekler, tam gövdeli ve çiçeksi veya meyveli aromalı, farklı, odunsu veya dumanlı bir tada sahip olduğu biliniyordu (ve onları bulabildiğiniz zamanlar). 

Ancak Filipinler’in bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, orayla ABD arasındaki ticaret kesildi. Bu nedenle, bir Liberica mahsulü yeniden kurulduğunda, Arabica kahve üretimi için en üst noktayı çoktan geri almıştı. O zamandan beri bu şekilde kaldı. 

Öte yandan, ekşi ve meyveli Excelsa fasulyesi türünü bulmak biraz daha kolay. 20 ila 30 fitlik büyük kahve ağaçlarında yetişir (Arabica’nın üzerinde büyüdüğü maksimum 6 fit ağaçların aksine). Bu çekirdekler çoğunlukla kendi başlarına satılmak yerine kahve karışımlarına ekstra bir karmaşıklık ve derinlik katmanı eklemek için kullanılır.

Hafif kavrulmuş lezzetleri, biraz daha koyu rostolarda bile geçerli kalır, bu yüzden bazı insanlar hala onları ararlar. 

AÇIKLANAN ÇEŞİTLER

Öncelikle, bu terimlerle ilgili bazı karışıklıkları giderelim. Bir süredir kahve topluluğuyla uğraşıyorsanız, muhtemelen onlarla daha önce karşılaşmışsınızdır, ancak neyi kastettiklerini tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. 

Bir kahvenin “çeşidi”, kahve bitkisinin belirli bir alt türünü veya genetik yapısını tanımlayan bir sınıflandırma terimidir. “Varietal” terimi, ortaya çıkan demleme veya tekil bir kahve çeşidinden gelen ürün için kullanılır . Kahve çeşitleri arasında orijinal (doğal olarak oluşan) çeşitler, Alt çeşitler, mutasyonlar, spesifikler arası melezler ve spesifik olmayan melezler vardır.

Botaniğe ilgi duyuyorsanız, daha ileri gitmek muhtemelen oldukça ilginç olacaktır, ancak diğer insanlara bir grup saçmalık gibi görünebilir. Öyleyse, iyi bir kahve satın almak için her çeşide aşina olmanıza gerek olmadığını bilin.

Büyüme potansiyeli ve gereksinimleri ile görünüm (fasulye ve yaprak şekli) bakımından farklılık gösterirler, bu sizin için çiftçiler için daha önemlidir. Satın aldığınız markanın kalitesi, yetiştirdikleri çeşitlilikle ne kadar iyi çalıştıklarını göstermelidir. 

Ancak ilgilenenleriniz için, daha iyi bilinen bazı çeşitlere bakalım (bunların hepsi teknik olarak Arabica soy ağacının kapsamına girer):

TYPİCA

Typica, sizin “tipik” Arabica’nızdır. Kona , Java, Jamaican Blue Mountain ve daha fazlası dahil olmak üzere en popüler ve en çok aranan bölgesel kahveleri kapsayan bir çeşittir . Bu çeşitlilik ticaret yoluyla uzaklara ve geniş alana yayılmadan önce Yemen’de başlamıştır. Sonunda Batı Hint Adaları’na ulaşmadan önce ilk olarak Malabar Hindistan ve Endonezya’ya ulaştı.

Typica’nın bazı alt çeşitleri arasında Sumatra, Bergendal, Rume Sudan, Amarello de Botancatú, Blawan Paumah ve Java Mocha bulunur. Ayrıca Mokka *, Pluma Hidalgo, Creole, Ethiopian Harrar, Blue Mountain, Villa Sarchi, Ethiopian Sidamo, Ethiopian Yiragacheffe , San Ramón ve Sidikalang dahil olmak üzere bir dizi Typica mutasyonu vardır (sadece birkaç tanesi).

* Bu Yemen çekirdeklerinin orijinal çikolata aromasının ilham verdiği Mocha içeceği ile karıştırılmamalıdır. 

BURBON

Bourbon, muhtemelen Typica’nın en yaygın alt çeşitlerinden biridir. Fransızların Bourbon adasına (şimdi Réunion) bir Arabica Typica platini getirmesiyle 1700’lerin başında başladı. Hafif bir mutasyon meydana geldi ve çeşitlilik sonunda Orta ve Güney Amerika’ya yayıldı. Bu bitkiler popülerdir çünkü diğer Typica çeşitlerinden daha fazla kahve kirazı üretirler.

Bourbon alt çeşitleri arasında French Mission, N39, Mayaguez, Arusha, Jackson, K20, Kenya Selected ve SL35; ve Pointu, Semperlorens, Caturra, SL34, Tekic ve Pacas bu çeşitlilikteki mutasyonlardır.

GESHA / GEİSHA

Bu orijinal bir Arabica çeşididir. Adı, 1950’lere kadar köken aldığı ve aslında ticari olarak ekilmediği / hasat edilmediği Etiyopya köyünden alınmıştır. Kahvenin paslanmasına karşı dayanıklıdır ve şimdi öncelikle Panama’da yetiştirilmektedir.Ağaçlar oldukça uzundur ve çekirdek şeklini taklit eden oldukça uzun yaprakları vardır.

Açıkçası, bunlar piyasada bulunan kahve çeşitlerinin neredeyse tamamı değil , ancak hepsinin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğuna dair bir fikir edinmenin yardımcı olabileceğini düşündük. Daha fazla okumak için,  Medium’da  bağlantıları göstermeye yardımcı olacak yararlı bir “periyodik tablo” vardır. Ve Dünya Kahve Araştırma kataloğu, bireysel Arabica çeşitlerini daha spesifik olarak keşfetmek istiyorsanız harika bir araştırmadır.

Her ay çeşitli kahveleri keşfetmekle ilgileniyorsanız, ayın en iyi kahveleri listenizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim . 

Şimdi kahve içeceklerinin aynı anda gittikçe daha karmaşık dünyasına daha çok geçelim, olur mu?

KAHVE ÇEŞİTLERİ

Elbette kahvede en büyük farklılıkların geldiği yer içeceklerin kendisidir. Kahveye en eşsiz tatlarından bazılarını veren birçok farklı demleme yöntemi vardır . Bugün piyasadaki en popüler kahve içeceklerinden bazılarına bir göz atalım.

TEMELLER

Siyah Kahve – Kahve, demlendikten sonra tadı değiştirmek için hiçbir şey eklemeden doğrudan sürahiden servis edilir. İşte bu yüzden denemelisiniz .

Şekerli ve / veya Sütlü Kahve – Sade kahveye çok benzeyen kahve, ancak demlendikten sonra krema veya süt gibi süt ürünleri tamamlanır ve aromayı değiştirmek için şeker veya yapay tatlandırıcı eklenir.

Espresso – Öğütülmüş ve çok iyi paketlenmiş bir demleme yöntemi ve kahve. Küçük bir miktar su ilave edilerek kahvenin farklı bir tadı ve gücü oluşturulur.

DEMLEME YÖNTEMLERİ

Soğuk Brew Coffee – Bir yöntem sıcak su kullanmaz bira. Bunun yerine, bitmiş soğuk kahve içeceği oluşturmak için soğuk su ve daha uzun bir süre kullanılır.

Filtrelenmiş veya Damla Kahve – Kahvenin bir kağıt filtreye konulduğu ve üzerine sıcak suyun dökülerek alttaki sürahiye damlatıldığı bir demleme yöntemi.

French Press Coffee – Bitmiş içeceği kahve telvesinden ayırmak için kahveyi bastırmak için bir piston kullanan bir french pres demleme makinesinden yapılan kahve.

Buzlu Kahve – Soğuk demleme kahveden biraz farklı olarak buzlu kahve, sıcak demleme yöntemi kullanılarak hazırlanır ve servis edilmeden önce soğutulur.

Moka – Bir moka tenceresinde demlenmiş,suyu basınçlı buhar kullanarak kahveden geçiren kahve.

Percolated Coffee – İstenilen güce ulaşmak için sıcak suyun yerçekimi kullanılarak kahve telvesi boyunca döndürüldüğü bir demleme yöntemi.

Vakum ( Sifon ) Kahve – Buhar basıncının ve vakumun son fincan kahveyi ürettiği iki hazne kullanan bir demleme yöntemi.

ESPRESSO ÇEŞİTLERİ

Caffe Gommosa – Tek bir hatmi üzerine dökülen espresso.

Café Con Hielo  – Espressonun 50 ml espressolu buzlu kahve versiyonu, buz üzerinde servis edilir.

Cortado – Asitliği azaltmak için az miktarda ılık sütle kesilmiş bir espresso.

Doppio – Demitasse fincanında servis edilen çift shot espresso.

Doppio

Espresso con panna – Krem şanti ile yapılan kahve.

Espresso Romano – Yanında bir dilim limon ile servis edilen bir shot espresso.

Guillermo – Misket limonu dilimlerinin üzerine dökülen, bazen buzda servis edilen iki shot sıcak espresso.

Lungo – Ristretto’nun tersi, bu içecek daha fazla suyla yapılır.

Ristretto – Aynı miktarda kahve, ancak yarısı kadar su ile yapılan Espresso.

SÜT VEYA SU EKLENENLER

Antoccino – 1: 1 oranında buharda pişirilmiş süt ile servis edilen tek bir espresso .

Breve – Espresso yarım süt ve yarım krema ile servis edilir.

Caffe Americano – Espressoya sıcak suyun eklendiği bir espresso içeceği olup, gücü bakımından benzer ancak tadı normal damlama kahveye göre farklıdır.

Cafe au lait – 1: 1 oranında haşlanmış süt ile yapılan güçlü kahve.

Cafe Zorro – 1: 1 oranında suya eklenen çift shot espresso.

Cappuccino – Sıcak süt ve buharda pişirilmiş süt köpüğü ile yapılan espresso.

Espressino – Espresso, buharda pişirilmiş süt ve kakao tozundan yapılan bir içecek.

Flat White – Yalnızca dokulu sütle latte’ye benzer bir espresso.

Latte – Biraz köpükle 1: 3 – 1: 5 oranında buharda pişirilmiş süt ile yapılan espresso.

Macchiato – Az miktarda köpüklü sütle yapılan bir espresso, bir cappuccino’ya benzer, sadece daha güçlü.

Viyana Kahvesi – Bazı durumlarda eklenen süt ile çırpılmış kremadan yapılan kahve veya espresso.

DÜNYA ÇAPINDA

Black Tie – Geleneksel Tay buzlu kahvesi ve şekerli yoğunlaştırılmış süt ile birleştirilmiş bir çift shot espresso.

Cafe Bombon – İspanya’da popüler hale gelen bu içecek, şekerli yoğunlaştırılmış sütle yapılan bir espressodur.

Cafe Cubano – Aslen Küba’dan olan bu kahve içeceği, demerara şekeri eklenmiş bir espressodur.

Caffe Creama – 1980’lerin başında İsviçre, Avusturya ve Kuzey İtalya’da servis edilen uzun bir espresso içeceği.

Ca phe sua da – Vietnam’da ortaya çıkan ve kelimenin tam anlamıyla “buzlu sütlü kahve” anlamına gelen bir kahve içeceği. ”Sade kahvenin çeyrek ila yarım tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt ile karıştırılması ve buz üzerine dökülmesiyle yapılır .

Yumurta kahvesi – Yumurta sarısı, şeker, yoğunlaştırılmış süt ve Robusta kahvesiyle yapılan bir Vietnam içeceği.

Eiskaffee – Buzlu kahve ve vanilyalı dondurma ile yapılan bir Alman içeceği.

Galao – Portekiz menşeli bu içecek köpüklü sütle karıştırılmış ve uzun bir bardakta servis edilen bir espressodur .

Irish Coffee – Viski ve krema ile kombine edilmiş ve bazen şekerle tatlandırılmış kahve.

Kopi susu – Şekerli yoğunlaştırılmış sütle yapılan kahve, daha sonra soğumaya bırakılır, böylece telvesi bardağın dibine çöker.

Türk Kahvesi – Orta Doğu’da sunulan geleneksel bir kahve içeceği, ince öğütülmüş kahve suya daldırılarak maksimum köpüğün oluşmasını sağlar ( Yunan kahvesi de denir).

BİRAZ EKSTRA BİR ŞEY

Bulletproof Kahve –  1 fincan siyah kahve, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı kremsi olana kadar harmanlanmıştır

Chai Latte – Baharatlı çay ve buharda pişirilmiş süt ile karıştırılmış espresso.

Liqueur Coffee – 25 ml likör ile demlenmiş kahve. Bazen krema ile servis edilir.

Mocha – Bazen bir cafe mocha olarak da adlandırılır, sadece çikolata şurubu eklenen bir latte’ye benzer.

KAHVE DEKİ KALORİLER

Kahveyi karşılaştırmak söz konusu olduğunda ortak bir konuşma noktası kalori sayımıdır. Sade bir siyah damla kahve veya bir fincan espresso kendi başına neredeyse hiç kalori içermeyebilirken, aynı şey tüm kahve lezzetleri için söylenemez.

LEZZETLİ EKLEMELER

Sert siyah kahve içenler varken, biraz daha fazla bir şey göstermeyi tercih eden birçok kahve hayranı var. Bununla birlikte, görünüşte önemsiz görünen bu ekleme, kalori alımınızı beklediğinizden daha fazla atıyor olabilir.

Kalori sayılarıyla listelenen hem damla kahveye hem de espressoya eklenen birkaç yaygın şey şunlardır:

  • Şeker: 1 çay kaşığı 16 kalori
  • % 2 süt: 2 yemek kaşığı için 15 kalori
  • Tam yağlı süt: 2 yemek kaşığı için 19 kalori
  • Yoğun krem ​​şanti: 2 yemek kaşığı için 101 kalori
  • Yarım buçuk: 2 yemek kaşığı için 37 kalori
  • Yağsız süt: 2 yemek kaşığı için 10 kalori

Bunu biraz daha perspektif haline getirmeye yardımcı olmak için, bazı karşılaştırmalar yapalım. Diyelim ki evde kahvenize 1 çay kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı% 2 süt koyuyorsunuz. Bu sizi yaklaşık 36 kaloriye çıkarır (damla demlemenin kendi başına yaklaşık 5 kalorisi vardır).

POPÜLER İÇECEKLERDE KALORİ SAYIMI

* Bunlar standart tam yağlı süt içindedir. Süt alternatifli içecek siparişi vermek bu sayıları etkileyecektir.

ESPRESSO

Temel ile başlayalım, olur mu? Bir shot espresso yaklaşık 1 kalori içerir. Yani bir doppio sipariş etseniz bile, miktar oldukça önemsizdir. Aynı şey, ciğerler ve ristrettolar için de geçerlidir, çünkü demlediğiniz su miktarını değiştirmek, kalori sayısını önemli bir marjla etkilemez.

Bir macchiato için biraz süt sıçratırsanız, yaklaşık 13-18 kaloriye kadar bir şeyler getirirsiniz.

AMERİCANO VEYA UZUN SİYAH

Evet, bunlar teknik olarak iki farklı içecek olsa da, malzemeler tamamen aynı: birkaç shot espresso artı biraz su. Bu, bu içeceği yaklaşık 3 kaloriye koyar. Yani hala oldukça güvenli bölgedeyiz.

CAPPUCCİNO

Kapuçinolar daha az süt ve daha fazla köpük olduğu için diğer birçok süt bazlı içeceğe göre biraz daha az kaloriye sahip olacaktır. 110-135 kalori arasında bir yere düşme eğilimindedirler.

Bunun yerine Flat white tercih ederseniz , ekstra süt sizi yaklaşık 155-170 kaloriye sokar.

LATTE

Latte genellikle sipariş edebileceğiniz yüksek kalorili içeceklerden biridir; ancak, kalori sayısı, kullandığınız süte bağlı olarak oldukça çılgınca değişir. (Mantıklı çünkü çoğunlukla sütten oluşmaktadır.) Değişiklik yapılmadan sipariş edilir, tipik olarak yaklaşık 120-150 kaloridir. Ve daha sağlıklı bir seçenek gibi görünseler de, Chai latte’lerinin genellikle espresso bazlı muadillerinden daha fazla kalori vardır.

İPUCU: Boyut Önemlidir! – Doğru süt seçenekleriyle yaklaşık 70 kaloriye kadar küçük bir latte alabilseniz de, Starbucks’tan bir Venti’nin yağsız sütle bile yaklaşık 250 kalori olacağını unutmayın.

MOCHA

Bu, sipariş edebileceğiniz en yoğun kalorili içeceklerden biridir. Kalori sayısı değişecek olsa da. nerede sipariş ettiğinize bağlı olarak, genellikle yaklaşık 290 kaloridir. O çikolata şurubu bunda gerçekten bir numara.

BULLETPROOF KAHVE

Bu içecek, paleo topluluğunun hem içinde hem de dışında oldukça popüler hale geldiğinden. Tarifimiz yaklaşık 200 kaloridir, ancak bazı tarifler (orijinal Bulletproof markasının kullandığı tarif dahil) sizi yaklaşık 500’e çıkarabilir. Yani bu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir şey!

SONUÇ OLARAK

Bu bir listeydi. Gördüğünüz gibi, tadını çıkarmanız için hazır tonlarca farklı kahve içeceği var. Kaç farklı kahve türü denediniz? Bu listede henüz denemediğim birkaç tane olduğunu biliyorum. Denemek için sabırsızlanıyorum.

Listenizdeki birini denememiş olabilecekleri egzotik bir kahve ile etkilemeye çalışıyorsanız, en sevdiğimiz kahve hediyelerimize göz atın ve biraz ilham alın.

Mağazamızda ki birbirinden lezzetli ve farklı kahve çeşitleri ile sizde bu olağan üstü dünyada bize eşlik edebilirsiniz… İyi ki varsınız…

Bir cevap yazın