NİKARAGUA KAHVESİ : GEZEGENİN EN BÜYÜK ÇEKİRDEKLERİ

Nikaragua, Orta Amerika’daki en büyük kahve üreticilerinden biridir . Bu bölgeden gelen kahve, yüksek kaliteli ve karmaşık bir tada sahiptir. Zengin volkanik toprak, elverişli iklim ve dağlık bölgeler Nikaragua’da kahve yetiştirmeyi bir başarı haline getiriyor.

Nikaragua’da kahvenin tarihi

Kahve Nikaragua’da ilk olarak 1796’da tanıtıldı; ancak kahve ticareti resmen yarım yüzyıl sonra başladı. İşte o zaman Altına Hücum, ticarete ve bölgeye seyahat yatırımına katkıda bulundu. O zamandan beri, ülke çok şey yaşadı, ancak kahve, ülke ekonomisinin ana ürünlerinden biri olmaya devam etti. 

20. yüzyılda hükümet, kalite yerine miktara daha fazla odaklanarak kahve yetiştiriciliğini büyük ölçüde destekledi . Aynı zamanda kahve endüstrisi, soğuk savaş sırasında  ve ülkedeki iç savaşlarda ABD’nin katılımı ve ithalat yasakları gibi olaylardan sert bir şekilde etkilendi  .

Neyse ki, Nikaragua’nın çiftçileri tüm bu zorluklara göğüs gerdi ve 20. yüzyılın sonlarında endüstri, yaklaşık 300.000 işçiyi destekleyen on binlerce kahve çiftliğine dönüştü.

Nikaragua kahveleri   yetiştirildikleri rakıma göre derecelendirilir . Orta Amerika’daki komisyoncular ve distribütörlerle ortaklık yapan yeşil kahve ithalatçıları, Nikaraguan’ın Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya ithal edilmesine yardımcı oluyor.

Rakım ve bitki türü

Nikaragua kahvesi yüksek rakımlarda yetiştirilir,% 95’i gölgede yetiştirilir ve Strictly High Grown Coffee spesifikasyonlarına uygundur. Deniz seviyesinden 3600 ila 5250 arası rakımlarda yetiştirilir. Bu bölgeden gelen kahve ağırlıklı olarak Arabica çeşitlerindedir. Burada bulunan çeşitli kahve bitkileri arasında Caturra, Catimor, Bourbon, Maracaturra, Maragogype, sarı ve kırmızı Cutuai, Pacamara ve Typica bulunur.

Hasat ve yıkama

Nikaragua kahvesi Ekim ve Şubat / Mart ayları arasında hasat edilir. Bu, nakliyeden sonra Ocak ve Haziran ayları arasında pazarda bulabileceğiniz anlamına gelir. Çoğu, diğer yöntemlerle işlenen küçük bir yüzdeyle ıslak yıkanır .

İşleme yöntemleri şunları içerir:

  • Islak işlenmiş:  Bu en yaygın yöntemdir. Vişne posası çekirdekten yıkanarak ayrılır.
  • Kuru veya doğal işlenmiş:  Kahve çekirdekleri güneşte kurumaya bırakılır.
  • İşlenen bal:  Bu yöntem, kuru ve ıslak işlemler arasında orta yol olma eğilimindedir.

Nikaragua kahvesi lezzet profili

Nikaragua kahveleri, diğer birçok Orta Amerika kahvesine benzer, ancak genel olarak asidite bakımından daha hafiftir.

Genel olarak Nikaragua kahve çekirdekleri, meyveli, gevrek ve açıkça tanımlanmış bir çırpıda eşlik eden orta ila pürüzsüz bir gövde ve orta ile parlak bir asitlik sağlar. Aroma karamel, tatlı çikolata ve turunçgil elementlerine sahiptir. Kahvenin kendisi çok hoş, dengeli ve acı-tatlı bir tada sahip olabilir.

Spesifik tatlar narenciye, çiçeksi ve yumuşak meyvemsilikten vanilya tonları veya erimiş çikolataya sahip son bitiş ipuçlarına kadar değişir.

Başlıca yetiştirme bölgeleri ve çekirdekleri

Nikaragua, farklı yetiştirme bölgelerine sahip, üretken bir kahve üreticisidir. Bu bölgeler şunları içerir:

Nueva Segovia

Nueva Segovia’nın kuzey bölgesi, en benzersiz ve çok aranan kahve üretimi ile bilinmektedir. Bu bölgeden gelen kahve, çiçek ve asidik özellikler dahil olmak üzere benzersiz tatlara sahiptir. Nuevo Segovia çekirdekleri, Nikaragua’dan bulunması zor kahvelerdendir.

Matagalpa

Ülkenin kuzey bölgesi olan Matagalpa yüksek rakımlı çekirdek yetiştiriciliği ile bilinmektedir. Tropikal orman iklimi ve volkanik toprak, burada kahve yetiştirmeyi ideal hale getiriyor.

Jinotega

Bu, özellikle Bourbon ve Caturra çeşitlerinden yüksek oranda yetiştirilmiş kahve üreten bir başka kahve yetiştirme bölgesidir. Nemli, tropikal iklimi ve volkanik toprakları, inanılmaz kahve yetiştirme başarısına katkıda bulunur.

SAYGIYA DEĞER

Fil çekirdekleri olarak da bilinen Maragogype veya Maragogipe, Nikaragua’da bulduğunuz yaygın kahve çekirdeklerinden bazılarıdır. Maragogype çekirdekleri, gezegendeki en büyük çekirdeklerdir ve dev kirazlar ve yapraklar yetiştiren bir dizi kahve bitkisinden gelir.

Fil çekirdekleri daha fazla yer kaplar ve üretimi daha düşüktür; bu yüzden bolca yetiştirilmezler.

Fil çekirdekleri Brezilya’dan gelmiştir ve deniz seviyesinden 2000 ila 2500 fit arasında iyi performans gösteriyor. Temel olarak, Maragogipe çekirdekleri rafine, temiz ve dengeli bir lezzet profili ve parlak asitliği ile lezzetlidir.

Nikaragua kahve endüstrisinin mevcut durumu

Nikaragua, çoğu kahve yetiştirme bölgesi gibi, zorlu bir geçmişe sahip ancak dünyanın en çok kahve yetiştiren ülkeleri arasında olmayı başardı. Organik olarak yetiştirilen çekirdeklerinin çoğu işlenir, paketlenir ve dünyanın farklı bölgelerine ihraç edilir.

Yıllar boyunca zayıf altyapı ve kasırgalar gibi hava olayları, endüstriyi geçici olarak felce uğratma potansiyeli ile ortak bir tehdit olmaya devam etti. Tüm bu tehditlere rağmen Nikaragua çiftçileri kahve yetiştirmeye devam ettiler. Aslında Nikaragua artık gurme kahve üreticisi olarak görülmeye başlandı .

Kahve çiftçileri, endüstriyi destekleyen Emtialar için Ortak Buluntu (CFC) gibi hareketlerin çabalarıyla gelirlerini ve ürünlerinin kalitesini artırmayı başardılar. Ek olarak, bu hareketler su kirliliğini önledi ve modern kahve yıkama istasyonlarının kurulmasına neden oldu.

Daha yeşil bir dünya daha iyi bir kahve dünyasıdır!

Günlük kahve alışkanlığınız için hangi paket lezzetli çekirdeklerden satın alacağınızı seçmek zor bir karar olabilir. Pek çok farklı harika özelliğe sahip pek çok seçenek var.

Seçeneklerinizi daraltmak mümkün, eğer Nikaragua kahve çekirdeklerini denemeye karar verdiyseniz bu ürünlerimize bir göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın