PERU KAHVESİ İÇİN EN İYİ KILAVUZ

Kaliteli bir kahve deneyimlemek istiyorsanız ve deneyimli bir uzmandan tavsiye almak istiyorsanız ilk duyacağınız cümle Peru kahvesinden vazgeçemeyeceğiniz olacaktır. Kahve endüstrisindeki en uygulamalı, deneyimli çiftçiler tarafından özenle yetiştirilen Peru kahvesi, dünyanın en tanınmış kahvelerinden biri haline geldi.

BAŞLANGIÇTA…

Peru , 1700’lerin ortalarında ülkeye gelen kahveye Güney Amerika’da ev sahipliği yapan ilk ülkelerden biri oldu. Kahve ilk olarak 1800’lerin sonlarında iç tüketim için Peru’da yetiştirildi. Komşusu Ekvador’dan getirilen mahsul, batı kıyısı boyunca küçük ölçekli bir üretim olarak başladı. Tipik olarak batı kıyı şeridinde yetiştirildi ve öncelik iç tüketime verildi.

2018 yılı itibariyle Peru, dünyanın en büyük 11. kahve üreticisi, arabica çekirdek ihracatında ise 5. sırada yer aldı. Genellikle, mahsul büyük ölçekte esas olarak küçük ölçekli çiftçiler tarafından yetiştirilir, normalde elle toplanır ve elle işlenir. 

LEZZETE GENEL BAKIŞ

Peru’da yetiştirilen ve ihraç edilen kahve çekirdeklerinin  neredeyse tamamı arabica çekirdeğidir. Tipik olarak, bu çekirdekler tatlı, parlak, tadı yumuşak ve asiditesi hafiftir. Ek olarak, vücutta daha hafiftirler ve her damak zevkine hitap edecek çok sayıda aroma profiline sahiptirler. Tatlı ve canlı olan lezzet, tek başına siyah bir kahve olarak veya eklediğiniz herhangi bir eleman ile içmek için mükemmeldir . 

Dahası, birçok küçük çiftçinin diğer büyük ölçekli çiftçilerin sahip olduğu kimyasal gübre veya böcek ilaçlarına erişimi olmadığı için birçok Peru fasulyesi organiktir . Bu aynı zamanda fasulyenin lezzetini korumaya da yardımcı olur. 

İKLİM VE YETİŞTİRME

Çoğu çiftçi, kahve ürünlerini gölgeli, yüksek alanlarda yetiştirirler.Çiftçiler mahsullerini 3200-6000 fit arasında ekerler. Bu, çekirdeklerinin olabildiğince lezzetli olmasını sağlar, çünkü onları daha yüksek bir yerde yetiştirmek, çekirdeklerin büyümesine yardımcı olur. 

Halihazırda, Peru kahve çekirdeği için hasat zamanları Mart ve Eylül ayları arasında değişmektedir. Bu çekirdekler hasat edildikten ve elle ayıklandıktan sonra, işleme için hazırlanırlar . Peru’daki çoğu çiftçi , çekirdekleri iç lezzetini vurgulamak ve ortaya çıkarmak için çekirdeğe fermente ederek ıslak işleme yöntemini kullanıyor . 

Ve, bu kadar küçük ölçekte kahve yetiştiren bu kadar çok çiftçiyle, çekirdeklerini küresel bir pazara ihraç etmek zor olabilir. Bu sorun nedeniyle, bu çiftçilerin çoğu artık adil ticaret kooperatiflerine katılmaktadır. Bu kooperatifler, bir tarım pazarı oluşturmak, kahve fiyatlarını satın almak, satmak ve müzakere etmek için birlikte çalışan ve uluslararası pazarlara daha iyi erişmek için işbirliği yapan çiftçi gruplarıdır. Peru’daki en büyük işbirliklerinden biri CENFROCAFE’dir.

CENFROCAFE NEDİR?

Peru kahvesi hakkında en ufak bir araştırma yaptıysanız, hemen CENFROCAFE yi keşfedeceksiniz.CENROCAFE en büyük kahve çekirdeği yetiştiricilerinden biridir. Bu çalışma, bugün Peru’daki çiftçilerin en büyük işbirliklerinden biridir. 

1999’da kurulan şirket, başlangıçta yerel topluluklardaki 220 küçük ölçekli çiftçinin büyük ölçekli kahve ekinleri yetiştirmek için birlikte çalışmasıyla başladı. Bugün, CENFROCAFE, tümü yemyeşil Cajamarca bölgesine yayılan arazilere sahip 2.000’den fazla çiftçiyi kapsamaktadır. 

Bununla birlikte, ülkedeki altyapının çoğu gelişmemiş durumda. Sonuç olarak, çoğu çiftlik, yollara ve akan suya sınırlı erişimin olduğu alanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle, CENFROCAFE kahvesine sahip birçok çiftçi, tamamı Adil Ticaret Sertifikalı yaklaşık% 92 oranında tamamen organik çekirdekler yetiştirmektedir. 

21. yüzyılın ilerlemesiyle, birçok yerel çiftçi, kahve endüstrisi için yeni altyapıyı finansal olarak desteklemek için hem Peru hükümetinden hem de özel kişilerden gruplardan fon alıyor. Sonuç olarak Peru, bugün dünyanın önde gelen kahve çekirdeği yetiştiricilerinden ve ihracatçılarından biridir.

ORTAK BÜYÜYEN BÖLGELER

Peru’da, özellikle tarıma ve tarıma adanmış birkaç bölge var. Kahve büyük bir ihracat mahsulü olduğu için, ülkenin doğusunda ve güney yaylalarında öne çıkan birkaç bölge vardır. Yaylaların yanı sıra, diğer önemli büyüyen bölgeler And Dağları, Chanchamayo, Amazonas ve San Martin bölgeleridir. 

AND DAĞLARI

Dünyanın en büyük kıtasal dağ silsilesi olan And Dağları, dünyadaki en zengin ortamlardan ve tarım bölgelerinden bazılarını bünyesinde barındırır. Bununla birlikte, kahve yetiştirmeye gelince, bu bölge ülkedeki en çok lezzet dolu çekirdeklerden üretiyor. Bu bölgedeki kahve çekirdeklerinin çoğu, sadece 2-3 hektarlık küçük çiftliklerden gelir ve 3200-6000 fit yükseklikte ki yerlerde yetiştirilir. 

CHANCHAMAYO

Chanchamayo Vadisi, ülkenin ortasında yer almaktadır. Peru’daki en kaliteli çekirdeklerden bazılarını ürettiği bilinen verimli vadi, And Dağları’nın çevresinde konumlanmıştır. Çiftçiler buraya yaklaşık 5.000 fit yükseklikte çekirdekleri ekiyorlar. AMAZONAS

Peru’nun kuzey kesiminde bulunan Amazonas, yüksek rakımlı bir alandır ve  kahve çekirdekleri yetiştirmek için ideal bir alandır. Tipik olarak deniz seviyesinden 5700-6500 fit arasında değişen bu çekirdeklerde narenciye ve çilek aramoları vardır ve hafif çikolata kaplamalı kremsi bir gövdeye sahiptir. 

SAN MARTİN

Ayrıca Peru’nun kuzey dağlık bölgelerinde bulunan San Martin bölgesi, Huallage Nehri, Andean Platosu ve manzara boyunca sayısız tepe ve vadiyi kapsar. Peru’daki en büyük üçüncü kahve yetiştirme bölgesidir ve her yıl büyümeye devam etmektedir. Ayrıca bu bölge organik, tarımsal bir iklimdir. Bunun nedeni, akan su ve kimyasal / mekanik etkilerin olmamasıdır. 

GÜNEY YAYLALARI

Southern Highlands, ülkenin toplam kahve üretiminin yaklaşık% 23’ünü oluşturan bir alandır. Bu Yaylalar, kahve bitkileri için sağlıklı bir iklime ev sahipliği yapacak kadar yüksekte ve burada bulunan birçok çiftçi, ekildikleri andan ihracat için sevk edildikleri ana kadar çekirdeklerini elleriyle yetiştirme eğilimindedir. 

PERU NASIL DEMLENİR

Böylesine canlı ama yumuşak bir tada sahip olan Peru çekirdekleri, demleme yöntemleri söz konusu olduğunda oldukça çok yönlüdür. Özellikle işçiler çekirdekleri daha koyu bir tonda kavurduklarında pürüzsüz, ipeksi, sağlam bir fincan kahve oluşturabilirler. İşte Peru kahvenize olabildiğince fazla lezzet katmak için önerdiğimiz birkaç demleme yöntemi:

FRENCH PRESS

Fransız basını nedeniyle kahve zengin, doymuş fincan oluşturmak kabiliyeti için seçenekler demlemek için bir rakip. Daldırma işlemini kullandığından, baristalar telveden mümkün olduğunca çok lezzet çıkarmak için kahve telvesini sıcak suyla karıştırır . Kahve çekirdeklerinizi kendiniz öğütüyorsanız, daha kaba bir öğütme boyutu kullanmanız önerilir. 

ESPRESSO

Espressonuzun tam bir lezzet dolu olmasını istiyorsanız, Peru kahvesi kullanmak harika bir seçenektir. Espresso elde etmek için, bir ince boyuta Peru kahve çekirdeklerinden öğütmek gerekiyor. Bu, espresso makinenizin portafilterinden geçmeye zorlanan sıcak suyun keskin, güçlü Peru espressosu üretmek için gereken tüm lezzeti çıkarmasına izin verecektir. 

GELENEKSEL PERU KAHVESİ 

İster Peru kahvesinin tadını çıkarmak için Peru’ya seyahat eden bir kahve aşığı olun, ister sadece kendi evinizde geleneksel Peru kahvesini denemek istiyor olun , bu özel içecekler hakkında bazı bilgiler bilmeniz gerekir. Genellikle tadını çıkarabileceğiniz iki geleneksel Peru kahvesi türü vardır: kafe ve pasado. 

KAFE

Birçok Peru lu, pazarda veya yerel bir restoranda bu içeceğin tadını çıkarır. Bununla birlikte, restoran ortamında, bir porsiyon hazır kahve ile birlikte bir fincan sıcak su alacaksınız . Peru fasulyesi içlerinde çok fazla lezzet barındırdığından, normalde sadece suyla birleştirilir, filtrelenmez ve sonra tüketilir. 

PASADO (SOĞUK DEMLEME)

Bu, baristanın normalde 12 saate kadar demleyeceği bir Peru soğuk demlemesidir. Tipik olarak, insanlar pasadoyu kapalı bir kavanozda hazırlar, karıştırır ve telveyi karıştırmak için çalkalarlar.

PASADO (KISA DEMLENMİŞ)

Short-Brewed versiyonu daha az zaman alır ve kahve telvesi ile çok yavaş süzülürse kaynamış suyla yapılır. Sonuç olarak, tek başına tadını çıkarabileceğiniz veya seyreltip diğer sıvılarla karıştırabileceğiniz güçlü bir konsantre oluşturur. 

PERU POOP KAHVESİ

Dünyanın en lüks kahvesi olarak kabul edilen gübre kahvesi, son yıllarda popülaritesini artırdı. Bunu üreten en popüler iki hayvan coati ( uchunari ) veya misk kedisidir ( kopi luwak ). Bununla birlikte, bu egzotik içecek yapımı pahalı olabilir. Uchunari kahvesi pound başına ortalama 80 dolar ve kopi luwak kilogram başına 500 dolara kadar ulaşabilir. 

Bunun nedeni, birçok kahve fanatiğinin, hayvanın sindirim sisteminden geçen kahvenin daha az acı olduğuna, ancak dolgun olduğuna ve hayvanların diyetinin tatlarıyla zenginleştiğine inanmasıdır. Örneğin, bu geliştirmeler arasında meyveler, turunçgiller, topraksı ceviz tonları ve bitkisel ve bitki örtüsü etkileri gibi aromalar bulunur. Çiftçiler fasulyeleri tüketim için hayvanlara yedirirler. Daha sonra, çiftçiler sindirilmemiş fasulyeleri hayvan dışkısından toplar, durulayıp kavurmaya başlarlar.

PERU’DAKİ GÜNCEL KAHVE KOŞULLARI

Bugün kahve endüstrisi Peru’da bir milyonun biraz altında iş yarattı. Önemli miktarda hükümet etkisiyle, ülkedeki kahve endüstrisi fırladı. Örneğin, kahve endüstrisi yerel pazarlardan uluslararası pazarlara doğru büyüdü ve Peru’nun şu anda 100.000 çiftçi tahmini var. Bugün dünyadaki Peru kahvesinin en büyük tüketicisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. 

Ülke için en büyük tarımsal gelir kaynaklarından biri olan kahve endüstrisinin ekonomik etkisi yadsınamaz. Peru kahvesine olan talebin bir sonucu olarak, inşaat ve altyapıda da bir artış oldu. Aynı şekilde, altyapı kalitesinin ve miktarının sürekli artmasıyla kahve üretimi büyümeye devam edebilir. 

Gelecek söz konusu olduğunda, Peru kahvesinin geleceği parlak. Peru günümüzde yükselişte olan bir ülke. Aynı şekilde, kahveye bu kadar yüksek talep varken, kahve endüstrisi yakın zamanda yavaşlamayacaktır. 

SONUÇ OLARAK

Nihayetinde Peru kahvesi, herhangi bir kahve uzmanının alabileceği en büyük kahvelerden biridir. Lezzet, hafif asitlik ve tam vücutta olağanüstü Peru kahvesi, her yudumda canlı, pürüzsüz ve ferahlatıcıdır.

Henüz tatmadıysanız, kesinlikle denemeye değer. Ve kendinizi deneysel hissediyorsanız, uchunari veya kopi luwak kesinlikle tatmanız gereken egzotik kahveler listenize ekleyecektir. Nasıl denemeye karar verirseniz verin, Peru kahvesi herkesin deneyimleyebileceği birçok kavurma ve karışımda mevcuttur. 

Bir cevap yazın