ZAMBİYA KAHVESİ: AFRİKANIN YÜKSELEN YILDIZI

Zambiya, Güney-Orta Afrika’da bulunur (bazı insanlar Doğu Afrika’nın bir parçası olduğunu düşünse de) ve karayla çevrilidir. Yıllarca süren kolonizasyondan sonra, 1964’te Zambiya (eski adıyla Kuzey Rodezya) nihayet Birleşik Krallık’tan bağımsız hale geldi . Adını “Büyük Nehir” anlamına geldiğine inanılan Zambezi nehrinden almıştır.

Zambiya’nın çoğu savan ormanlarıdır ve bu nedenle nüfusunun çoğu ülkenin başkenti Lusaka ve Copperbelt Eyaleti çevresinde toplanmıştır çünkü her ikisi de çekirdek üretimi için ekonomik merkezlerdir. Burası aynı zamanda kahve endüstrisinin de bulunduğu yerdir.

Nerede yetiştirilir? Tadı nasıl? Ve potansiyelinin peşinden gitmeye değer mi?

NASIL BAŞLADI?

Zambiya’da kahve ticareti, komşuları Malawi ve Kenya’dan çok daha geç başladı . Kahve Zambiya da 1950’lerin başında Kenya’dan ve Tanzanya’dan gelen tohumlarla üretime başladı.

1970’lerde hem sulanan hem de yağmurla beslenen tarlalar için en iyi uygulamaları arayan projeler başlatıldı. Bu, küçük kahve çiftçilerini kahve sektörüne getirilebilecek ve kahve üretimini artıracaktı . Amaç 600 yeni kahve çiftliği kurmaktı.

Sadece birkaç yıl sonra 1.000’den fazla küçük kahve çiftliği açıldı, ancak Zambiya kahvesi ancak 1980’lerde ciddi şekilde üretildi.

1984’te Uluslararası Kahve Örgütü (ICO) ülkeye 350 tonluk kahve ihracat kotası verdi. Bir yıl sonra 1985’te – ilk defa – Zambiya’dan kahve resmen ihraç edildi .

NEREDE YETİŞİYOR

Zambiya kahve çekirdekleri öncelikle Lusaka şehri çevresinde ve Muchinga Dağları’nın Kuzey Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Bu Kuzey Bölgesi’ndeki üç bölge şunlardır:

  • Nakonde
  • Kasama
  • Isoka

Isanya ve Kateshi kahve Zambiya’nın Kuzeyinde bulunur ve arazinin 2438 hektarlık bir kombine bir alanı kapsayacak şekilde hizalanmıştır. Bu hektarın 1.277’sine kahve ekilir.

Ülkenin kuzey eyaleti, ekvatora yakınlığı nedeniyle kahve yetiştiriciliği için en iyi koşullara sahiptir. Zambiya ve Malavi arasında bulunan Mafinga Tepeleri , ülkenin en yüksek noktasıdır : Zambiya kahvesi 2.300 metrede yetiştirilir.

YETERİNCE YÜKSEK DEĞİL

Ne yazık ki, Zambiya’nın kahve üretim alanlarından bazıları nispeten düşük rakımlara sahip ve bu da genellikle daha cansız ve karaktersiz bir lezzet profiliyle sonuçlanıyor. Bunun nedeni, yüksek rakımların kahve bitkilerine tatlarını geliştirmeleri için daha fazla zaman vermesidir: yüksek rakımlı bir çekirdek çok daha yoğun olacak ve en iyi lezzetlerle dolu olacaktır .

Bu, Zambiya’nın tüm kahvelerinin tam bir yükseklik eksikliğinden muzdarip olduğu anlamına gelmez, ancak sık sık kuraklık ve kötü toprak yönetimi ile eşleştirildiğinde Zambiya kahvesinin kalitesi düşecektir.

Zambiya Kahvesi

TEŞVİK EKSİKLİĞİ

Kahve pazarı hızla büyüyor olsa da Zambiya’nın potansiyel gelecek nesil kahve çiftçileri kafeinli mahsul yetiştirmekle pek ilgilenmiyor .

Çok az sayıda çiftçi Zambiya kahve endüstrisine önemli ölçüde yatırım yapmaya isteklidir, çünkü bunu yapmakla ilgili çok fazla finansal gereklilik vardır.

2018’de Zambiya hükümetine ve diğer güçlü finans kurumlarına, genç girişimcileri ve istekli çiftçileri, özel kahve pazarına yatırım yapmalarını sağlayacak kredi imkanları ile ikna edecek çekici koşullar yaratmak için birlikte çalışmaları için bir çağrı yapıldı .

Büyük su kütlelerinin, daha iyi yağışların ve elverişli iklim koşullarının olduğu Kuzey Zambiya’da özel bir ilerleme kaydedilebileceğine inanıyor. Yeni nesil Zambiyalı tek kökenli kahve çiftçileri için bol miktarda alan var .

PEKİ TADI NASIL?

Diğer Afrika kahvelerinin aksine Zambiya kahveleri genellikle daha düşük asitliğe ve daha yumuşak, daha az yoğun içme deneyimine sahiptir.

Zambiya kahvesi en iyi haliyle harika bir gövdeye ve parlak bir tada sahiptir. Orta kavurma ile mümkün olan en iyi tadı elde etmek mümkündür.

Kahvenizi orta dereceli bir kavurmada yapmak, kahvenizin hoş olmayan asitliğe sahip olmamasını sağlarken aynı zamanda doğal tadı ve aromayı dengeler. Enfes!

GÖNDERİYLE İLGİLİ SORUNLAR LEZZET SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Zambiya kahvesinin, kahve nakliyesinin lojistiği nedeniyle lezzet kaybına uğradığı düşünülüyor.

Genellikle, kahve limanda uzun süre saklanırsa, lezzetin çoğu kaybolur – önemli miktarlarda Doğu Afrika kahvesi Avrupa’ya gönderildiği için, zaman yönetimi çok önemlidir. İdeal olarak, kalite kaybını en aza indirmek için kahveler uygun şekilde kullanılmalı ve mümkün olan en kısa sürede gönderilmelidir.

KAHVELERİN İŞLENMESİ

Zambiya’nın kahveleri ıslak işlenmiştir .

Tüm kahve çekirdekleri, kusurları tanımak ve gidermek için çift elle seçilir ve ardından doğal lezzetlerinin çoğunu korumak için 5 saat içinde işlenir.

Bu işlem, çok su kullanımını içerir ! Kahve meyveleri suyun büyük tanklarda batırılır ve kaliteli, kullanışlı kiraz batarken olurken kötü veya olgunlaşmamış meyve batmaz.

Bundan sonra, meyveyi bir ekrana bastırarak kahve kirazının kabuğu ve posasının bir kısmı çıkarılacaktır.

Kağıt hamuru ve müsilaj çıkarıldıktan sonra, tek kökenli çekirdekler, yaklaşık% 12 olan optimum nem içeriğine ulaşılana kadar kurutulacakları yerin dışına çıkarılır . Gölgelik ağlar, tüm çekirdek miktarının eşit şekilde kurutulmasını sağlamak için ışığı dağıtmak için de kullanılır.

Çoğu zaman çiftlikler bir sonraki çekirdeklere enerji vermek için kalan suyu gübre olarak yeniden kullanırlar.

BAL İLE İŞLENMİŞ KAHVE

Bal ile işlenmiş kahve , kahve kirazlarının elle toplandıktan sonra, şekerli müsilaj kalırken posayı ve deriyi ayıran bir makineye yerleştirilmesidir (bu “bal” dır).

Daha sonra kirazlar, eşit şekilde kuruması için özel Afrika yataklarına yerleştirilir. Elde edilen ürün, yıkanmış kahvelerden daha düşük asitliğe sahip biraz daha tatlı bir üründür .

PAZARA ERİŞİM, TİCARET VE ETKİNLEŞTİRME POLİTİKALARI TİCARET PROGRAMI (MATEP)

Bu proje Zambiya’nın ihracatını bölgesel ve uluslararası pazarlara artırmak için tasarlandı.

Amaçları:

  • Ortaya çıkan fırsatlara yanıt verebilmeleri için paydaşlara rehberlik sağlayın.
  • Zambiya’nın turizm endüstrisini güçlendirin.
  • Sermayeyi artırın.
  • Kırmızı biber, bahçecilik, bal, pamuk, mısır, hayvancılık ve tabii ki kahvede ihracatın artması.

Potansiyel olarak en kârlı göründüğü için turizm endüstrisini canlandırmaya ve ihracatı artırmaya özel ilgi gösteriliyor. MATEP’in başarısı, Zambiya kahvesinin uluslararası alanda daha büyük bir takipçi kitlesi geliştireceğini garanti etmektir.

ZAMBİYA’NIN ZENGİN TARİHİ

Anlayacağınız gibi, Zambiya kahvesi bu kadar kısa sürede büyük bir ilerleme kaydetti ve büyümeye devam ediyor.

En iyi yaptığımız şeyi yapalım: harika kahvenin tadını çıkaralım. Zambiya kahvesini bulmak zor olsa da bu kahvenin en kaliteli halini bulduğumuz da siz değerli blok okurlarımız için ürünlerimiz arasına ekleyeceğiz.

Kafeinle Kalın 🙂

Bir cevap yazın